Time to say goodbye

1

2

No, I’m not quitting yet, I don’t give up so soon! But in life there are moments when you have to leave old things to discover something new, something exciting… Yes, I’m talking about beauty products which I have successfully emptied. You know that feeling when you squeeze the last drop of your cream, last spray of your perfume, mascara is just combing your lashes, oh, how satisfying! But  there are some stuffs which I get rid of them with heavy heart and another packaging is already waiting for me in the bathroom. Enough of that essay, time for a little review of empty products.

 • Avon cellu break 5D – who wouldn’t want to have tights without signs of those ugly dimples, right? I was using this cream every evening even though it should be used twice a day but who has time to do this in the morning… I don’t know if it was an exercise, cream or combination of both but I can definitely see the difference. If there will be a chance to order this again, I will go for it!
 • Avon foot works – during the summer feet cream is just absolutely necessity. They are taking a pounding and there is nothing worse than cracked heels in open shoes. This cream enriched of sea salt promised immediate hydration, which it did, but the skin was sticky for unpleasantly long time so it was necessary to wash my hands and in the meantime I glued everywhere I stepped. So for me it is just no go.
 • Clinique Dramatically Different Moisturizing Lotion+ – in this case another bottle was already prepared in the bathroom. I have quite dry skin so I need something which moisturizes my skin but I don’t like too thick and greasy creams so it could be quite tricky to find something moisturizing and at the same time lightweight. I tend to try new products but I know this cream just works for me so well so I go back for it for several years. It is incredibly light, doesn’t make greasy film, absorbs really quickly and really but really nourish my skin. The price may seem high but I use it every morning and evening and the bottle lasts me at least half a year. Big thumb up for the pump, one pump is enough for my whole face and it’s quite hygienic as well.
 • Dove Sunshine – another product which I don’t want to replace for anything else! It is a self-tanning lotion without that typical smell that moisturizes beautifully and gives your skin natural, slightly tanned color. It doesn’t do any streaks, easily washes out and doesn’t leave any maps. The only thing I’m worrying about is if I can get this product in the Czech Republic, so fingers crossed!
 • Burberry Body Intense – I do change my perfumes so it took a long time to finish this bottle. The smell was beautiful (otherwise I wouldn’t buy it) maybe I will come back to it in the future but I feel like I need to leave a little space for something different. I’m not going to explain how it smells because I just can’t describe the scent but it was more on the heavy side and long-lasting fragrance.

P.S. The advantage of consumed products is the fact that it is necessary to add back the supplies, right?

Ne, zatím to tady nebalím, tak brzy se nevzdávám! Ale v životě jsou chvíle, kdy musíte opustit staré věci, abyste mohli objevovat zase něco nového, vzrušujícího… Řeč je o kosmetických produktech, které jsem úspěšně spotřebovala. Znáte ten pocit – vytlačíte poslední kapku z krému, naposledy se stříknete parfémem, řasenka už řasy jen pročesává, jak uspokující! Jsou tady ale věci, kterých se zbavuju jen s těžkým srdcem a v koupelně na mě čeká jejich další balení. Dost slohové práce, čas na malou recenzi spotřebovaných produktů.

 • Avon cellu break 5D – kdo by nechtěl mít stehna bez známky těch ošklivých ďolíčků, že? Krém jsem používala každý den vždy večer, podle návodu se má používat dvakrát denně, ale kdo má na tohle po ránu čas… Nevím, jestli to bylo cvičením, krémem, nebo kombinací obojího, sem tam se sice něco podobného pomerančové kůře objeví, ale rozhodně je vidět rozdíl. Až se mi dostane do ruky katalog Avonu, ráda si krém objednám znova!
 • Avon foot works – během léta je krém na chodidla podle mne naprostou nutností, nohy dostávají pěkně zabrat a není nic horšího než popraskané paty v otevřených botách. Tento krém obohacený o mořskou sůl sliboval okamžitou hydrataci, což splnil, ale nepříjemně dlouho byla kůže lepkavá, takže bylo nutné umýt si ruce a mezitím jsem si přilepila všude, kam jsem šlápla. Za mě tedy bohužel ne.
 • Clinique  Dramaticaly Mouisturizing Lotion+ – v tomhle případě jsem ještě před spotřebováním měla připravenou novou lahvičku. Mám poměrně suchou pleť, takže potřebuji něco, co pleť hydratuje, zároveň nemám ráda příliš hutné a mastné krémy, takže je poměrně oříšek sehnat něco hydratačního a přitom lehkého. Mám tendenci zkoušet nové věci, ale o tomto krému vím, že zkrátka funguje a už pár let se k němu vracím. Je úžasně lehký, nevytváří mastný film, rychle se vstřebává a opravdu, ale opradu pleť vyživí. Cena se může zdát vyšší, ale používám jej ráno a večer a balení mi vždy vydrží půl roku. Velké plus dávám za pumpičku, jedno zmáčknutí krásně stačí na celou pleť a navíc je to poměrně hygienická záležitost.
 • Dove Sunshine – další produkt, který se mi nechce nahrazovat ničím jiným. Je to samoopalovací krém, který krásně hydratuje, nemá tu klasickou “vůni” samoopalováků  a dodá pokožce přirozenou, lehce hnědou barvu. Vůbec nedělá fleky, snadno se vymývá, aniž bych pak po sobě měla mapy a já jen doufám, že se u nás v Česku dá sehnat, tak držte palce!
 • Burberry Body Intense – parfémy střídám, takže na vypotřebování téhle lahvičky jsem pracovala poměrně dlouho. Vůně to byla krásná, jinak bych si ji nepořídila, třeba se k ní v budoucnu vrátím, zatím ale nechám prostor jiným. O vysvětlení, jak voní, se ani pokoušet nebudu, ale rozhodně je to spíš těžší vůně s dlouhou výdrží.

P.S. Výhodou spotřebovaných produktů je fakt, že je třeba zase doplnit zásoby, že?

Mějte se krásně

Your Miss A.

Follow:
Share:

3 Comments

 1. 4.9.2014 / 1:32

  I agree with you on the Dove tanning lotion, I think it’s amazing! I accidently picked up the dark shade by accident and it still looks flawless on nights out without streaks 🙂
  I wish there was a system that allowed us to get free refills of products if we return them empty – haha!

  Alix
  http://www.letskissandmakeup.co.uk
  xx

  • 4.9.2014 / 11:13

   Would be great, plus we will safe our planet, right?:-D In Switzerland there was just a one universal shade, good to know they have two shades!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?