Best of the Summer Sales

IMG_1938_Fotor

I’ve never been lucky if we talk about sales. Large share of it was the fact that I’m neat and orderly girl and I always quickly passed that chaos in Sales section into the aligned part of the store with the sign New Collection. Indeed, when things are nicely hanging, buying is way easier. And those red signs and stickers never really worked for me. This summer I finally found some pieces probably due to clarity of Swiss shops during the discount period (yes, even discounted things can hang as the new collection and you don’t have to rummage through the piles of clothes). So here is just a sneak peak of my recent summer sales buys otherwise this post would  be endless.

Nikdy jsem ve slevách neměla štěstí. Velký podíl na tom měl fakt, že jsem děvče pořádné a ten chaos v obchodech v sekci Sales jsem rychle přecházela do urovnané části s nápisem New Collection. Když totiž věci pěkně urovnaně visí, nákup je hned jednodušší. A ani ty zářivě červené cedulky a přelepky ne mě nikdy nezabraly. Toto léto jsem přeci jen pár kousků našla, zřejmě díky přehlednosti švýcarských obchodů i v období slev (ano, i zlevněné věci mohou viset jako nová kolekce a nemusíte se přehrabovat v hromadách oblečení). Tak tady jen malá ochutnávka části pořízených věcí, jinak by článek byl nekonečný.

IMG_1947

H&M beige trench – I was walking around it for so long with hesitation if I would wear it when the price dropped to 10 CHF – and I love it more and more! By the way, in the czech H&M it is still at full price.

H&M béžový plášť – tak dlouho jsem kolem něj chodila, jestli ho unosím, až cena klesla na 10 CHF, takže cca 200 Kč – a zbožňuji ho čím dál víc! Mimochodem, v českém H&M je stále za plnou cenu.

IMG_1950_Fotor

IMG_1951_Fotor

Zara Shopper Bag – you can never get enough of black handbags, especially those spacious. I couldn’t leave it there for half the price!

Zara Shopper Bag – černých kabelek není nikdy dost, zvlášť těch prostorných. Za poloviční cenu jsem ji tam přece nemohla nechat!

IMG_1939_Fotor

Zara Boots – I caught these while visiting Brno, they look really nice on, they are comfy and you can’t buy leather shoes for 1300 CZK so often.

Zara Boots – tyhle jsem ulovila na návštěvě Brna, na noze vypadají moc pěkně, jsou pohodlné a kožené boty 1300 jen tak nekoupím.

IMG_1942_Fotor

IMG_1944_Fotor

H&M shoes – you know, I’m an owner of so many uncomfortable shoes and I’m used to blisters on a daily basis, so it really surprises me when my feet don’t hurt. But these, these are too much even for me. They were 20 CHF, look great but I can walk in them about 100 meters till my heels and fingers bleed… I’ve tried heel cushions, insoles but nothing works. From time to time I wear them in the belief that this time it will be alright. No, it will not. And I like them so much.

H&M boty – víte, jsem vlastníkem mnoha nepohodlných bot, na puchýře jsem každodenně zvyklá, spíš mě překvapí, když mě nějaké boty neodřou. Ale tohle, tohle je příliš i na mě. Boty stály 20 CHF, vypadají skvěle, ale dá se v nich dojít tak sto metrů, pak mám krvavé paty, prsty u nohou… Zkoušela jsem i podpatěnky, vložky, nic nepomáhá. Čas od času je vytáhnu v domnění, že tentokrát už to půjde. Asi nepůjde. A to se mi tolik líbí.

And what have you bought in sales this summer? Or have you successfully resist?

A co jste si ve slevách letos koupili vy? Nebo jste úspěšně odolali?

Your Miss A.

Follow:
Share:

5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?