To be continued

IMG_2068_Fotor

Today continuation of the previous article in the struggle for a beautiful and smooth skin. Who wouldn’t want that, right? Now, when our skin is perfectly cleansed, it’s time to calm it down and especially hydrate because all those products against blemishes tend to dry out the skin. I use calming water from Lush – Eae Roma Water. It’s made from rose and lavender, has calming effect, hydrates the skin and if rich ladies from Ancient Rome could use it, there has to be something about it! The packaging has a handy atomizer, you can spray it directly on your face or apply it with cotton pads, I personally spray it on my hands and gently tap it to my skin with fingers.

Dneska pokračování z minulého článku v boji o krásnou a hebkou pleť. Kdo by ji nechtěl, že? Teď, když máme pleť hezky vyčištěnou, je třeba ji uklidnit a především pořádně hydratovat, protože přípravky proti pupínkům  většinou pleť dost vysuší. Já ke zklidnění používám pleťovou vodu od Lush – Eae Roma Water. Jedná se o vodu z růže a levandule, má zklidňující účínky, pleť hydratuje a pokud ji používaly bohaté dámy už ve starověkém Římě, něco na ní být musí, ne? Balení má praktický rozprašovač, můžete ji na obličej nastříkat přímo, nebo aplikovat pomocí tamponku, já osobně ji lehce nastříkám na ruce a pak jemně vklepávám prsty.

IMG_2069_Fotor

We calmed our skin down a little bit, it doesn’t shine red as after two hours of marathon so we can move on to hydration. Because the chilly weather has signed “nicely” on my skin, I bought a skin bio oil from czech brand Saloos. I ordered it through the website Parfums.cz, but I saw quite a large selection of those oils also in DM. I couldn’t decide which one I should pick, finally the decision was made for Restorative Sandalwood Oil. The combination of intense hydration and at the same time alleviation of symptoms of acne interested me, I don’t know how this can work, but after few days of using I’ve got a feeling it can. Who likes woody scents will be satisfied, the bottle has a practical applicator in a form of pipette so you pick up how much you want and then slowly dose. I use the oil every single evening, after all, it’s quite greasy, so in the morning I don’t dare to it. Recently I viewed a video from one of the most famous make-up artist Lisa Eldridge about the facial massage and since that I do it with this oil before bed time. It’s extremely satisfying ritual, makes me rest and there is no better way how to work this product into my skin. I’ve been watching her videos for a few years I swear by her advices and tips so who doesn’t know her, definitely take a look, she is amazing!

Pleť se nám trošku uklidnila, už nezáří červenou barvou jako po dvouhodinovém maratonu, takže přejdeme k hydrataci. Protože to sychravé počasí se na té mé pěkně podepsalo, pořídila jsem si bio pleťový olej od české značky Saloos. Koupila jsem si ho přes internetové stránky Parfums.cz, ale velký výběr mají například i v DM. Dlouho jsem vybírala, nakonec padlo rozhodnutí na Regenerační olej Santalové dřevo. Kombinace intenzivní hydratace a zároveň zmírnění projevu akné mne zaujala, sama nevím, jak tohle může fungovat, ale po pár dnech užívání mám pocit, že může. Kdo má rád dřevité vůně rozhodně si přijde na své, lahvička má praktický aplikátor ve formě pipety, takže naberete kolik chcete a pak pomalu dávkujete. Olej používám každý večer, přece jenom je dost mastný, takže ráno si na něj netroufám. Nedávno jsem zhlédla video od jedné s najslavnějších make-up artistek Lisy Eldridge o obličejové masáži, od té doby ji provozuji každý večer před spaním právě za pomocí tohoto oleje. Je to nadmíru uspokojující rituál, skvěle si u toho odpočinu a není lepší způsob, jak zapracovat tento produkt do pleti. Její videa sleduju už pár let a nedám na její rady a tipy dopustit, kdo nezná, určitě koukněte, je skvělá! IMG_2070_Fotor

In the morning I use my time-tested Clinique Dramatically Different Moisturizing Lotion+ which I already wrote a post about it here. As for the eyes, I’m not sweet 16 anymore so they deserve a bit of care. Lately I’ve been a little bit neglected and it started to be visible so I came back to the Roll on Gel for the eyes from Sephora which I use every morning and evening. It perfectly cools the area, hydrates, reduces under eye circles and application is very pleasant due to the small metal balls. I’m trying to squeeze the last remnants which means that very dangerous visit to Sephora is fast approaching. The last miracle is a small pinky pot from Oriflame. When somewhere appears flakes or I’ve got really dry and chapped lips, I apply it in the evening and everything is nicely smooth when I wake up. It’s not a coincidence that this little nice thing  get the name Miraculous pot.

I hope that this method will suits my skin for a while and we will understand each other like before. What tips do you have against this damp and cold weather?

Take care!

Ráno pak používám svůj léty ověřený Clinique Dramatically Different Moisturizing Lotion+, o kterém jsem psala už tady. Co se týče očí, už mi není sladkých 16, takže trochu té péče si zaslouží. V poslední době jsem to trochu zanedbávala a bylo to poznat, takže teď opět každé ráno a večer používám Roll on Gel na oči od Sephory, který skvěle chladí, hydratuje, zmírňuje tmavé kruhy pod očima a jeho aplikace je díky malým kovovým kuličkám velmi příjemná. Už vytlačuju poslední zbytky, to znamená, že velmi nebezpečná cesta do Sephory se kvapem blíží. Posledním zázrakem je malý růžový kelímek od Oriflame. Když se někde objeví šupinky, nebo mám hodně suché a popraskané rty, večer nanesu a ráno jsou zase vláčné. Jméno zázračný kelímek nedostala tato sympatická malá věc jen tak náhodou. 

Doufám, že tento postup bude mé pleti nějakou dobu vyhovovat a zase si budeme rozumět jako dřív. Jaké máte vy tipy proti sychravému podzimnímu počasí? 

Mějte se krásně!

Your Miss A.

Follow:

4 Comments

  • 2.10.2014 / 14:32

   If you are looking for nice and gentle skin water, give it a try! My skin looks always so much more awake after it!:)

 1. 3.10.2014 / 15:09

  I nearly bought the Clinique moisturser last time I needed a new one but the counter was so busy I ended up getting a bobbi brown one which Im not that happy with. I might have to try the clinque one instead. I think I need an eye cream too seeing as Im not using one at the moment!

  QuiteQuaint.co.uk

 2. 6.10.2014 / 21:26

  I’m so intrigued by the Sandalwood Oil, sounds so good. I’m also a loyal re-purchaser of the Clinique lotion, it’s the best 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?