Homemade Facial Treat

DSC04414_Fotor

Lovely Wednesday everyone! The doctor recommend me to stay in bed until the end of this week which means a lot of fun for me.:( My skin looks horrible after three days of blowing my nose and sweating under the blanket in properly heated apartment. I didn’t have any mask at home which could brightened my face so I can feel a little bit like a human again, I can’t go out so I thought to make something by myself. I use spoon of honey and lemon for my sore throat so I improved this combination, added cane sugar and created peeling face mask. Lemon is a natural source of vitamin C, brightens skin tone and works against acne and breakouts. Honey is a natural antioxidant which helps to prevent ageing, locks the water in the skin and leaves it nicely hydrated while fighting against acne. Sugar cleans pores, balances skin tone and as a natural scrub removes dead skin cells. Amazing combo, right?

Here is how to make your own face mask and scrub:

 • 1 tablespoon of organic/raw honey
 • 1 tablespoon juice from organic lemons
 • 1/2 tablespoon of organic cane sugar

I mixed everything together, applied to the skin and left it for 15 minutes then I gently massage it and rinse with warm water. My skin looked beautifully radiant and soft! Great recipe which costs nothing and could easily compete with expensive masks! Plus it tastes great!

Pěknou středu všem! Pan doktor mi včera doporučil zůstat v posteli do konce týdne, takže mám o zábavu postaráno.:( Moje pleť po třech dnech smrkání a pocení se pod peřinou v pořádně vytopeném bytě vypadá hrůzostrašně. Masku, která by mi ji pěkně rozzářila a já se tak cítila alespoň trošku zase jako člověk jsem doma žádno neměla, ven nemůžu a tak mě napadlo vyrobit si něco sama. Lžičku medu a citronu si dávám na bolavý krk, trochu jsem tuhle kombinaci vylepšila, přidala třtinový cukr a vytvořila tak peelingovou masku. Citron je přírodním zdrojem vitaminu C, rozjasňuje tón pleti a působí proti akné a pupínkům. Med je přírodním antioxidant pomáhající předcházet stárnutí, udržuje vodu v pleti a zanechává ji tak pěkně hydratovanou zatímco bojuje proti akné. Cukr čistí póry, vyrovnává barvu pleti a jako přírodní peeling odstraňuje odumřelé kožní buňky. Skvělá kombinace, ne?

Na výrobu vlastní masky a peelingu zároveň potřebujeme:

 • 1 lžíci organického medu
 • 1 lžíci šťávy z bio citrónů
 • 1/2 lžíce bio třtinového cukru

Vše jsem dobře promíchala, nanesla na pleť a nechala působit asi 15 minut, pak jsem směs jemně vmasírovala a umyla teplou vodou. Pleť pak byla krásně rozzářená a jemná! Úžasný recept, který nestojí nic a hravě konkuruje drahým maskám! A navíc výborně chutná!

DSC04438_Fotor_Fotor_CollageP.S. Do you see that radiant skin? Well, probably not, but it really looks way better than before!:)

P.S. Vidíte tu rozzářenou pleť? Zřejmě ne, ale vypadá vážně lépe, než předtím!:)

 

Your Miss A.

Follow:

2 Comments

 1. Jana
  6.11.2014 / 22:35

  Dekuju za tip 🙂 ja pouzivam med, citron a skorici, tak priste vyzkousim masku s cukrem 🙂

  • 6.11.2014 / 22:39

   Té skořice se trošku bojím, přijde mi taková agresivní, i když se jí můžu ujíst!:) Ale vím, že se dělají různé skořicové zábaly, tak vyzkouším!:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?