#OctoberMakeUpFavorite

DSC04453_Fotor

October is almost over (Halloween is coming day by day, Woohoo) and I’ve found few products this month which I really like and would like to share with you. I really enjoy reading similar posts so I decided to include this column to my blog, I know, nothing original but at least I will have a summary of what I liked that month. So let’s dip into it!

The drier my skin is the more I want to have it luminous, how classic. I generally like foundations by L’oreal, I use this one called Lumi Magique  from time to time for two years and I went back to it this fall again. The coverage is light, it doesn’t dry out the skin, it brightens it thanks to the small glitters but no worries – those glitters aren’t noticeable on the skin at all. I’ve got it in the shade D/W3 with slightly yellow undertone which nicely blends into my skin. It’s almost finished and I would like to buy something different but very similar, any ideas?

Another of my October favourite is nail polish. It’s dark burgundy colour, in two coats almost black – but that hint of colour is exactly the thing I like about it. This nail polish is from Italian brand Kiko in the shade 227, staying power is fairly decent and I don’t wear anything else at the moment. I have a tendency to paint my nails with different shades but five minutes after drying comes removing and painting them with this one again, must mean something…

Říjen už je téměř za námi (Halloween se každým dnem blíží, juchů) a já jsem si ze ten měsíc oblíbila pár věcí, o které bych se s vámi ráda podělila. Podobné články čtu hrozně ráda, tak jsem se rozhodla zařadit tuhle rubriku i ke mě na blog, nic originálního, já vím, ale alespoň budu mít přehled, co mě který měsíc bavilo. Tak se do toho pojďme pustit. 

Čím sušší mám pleť, tím víc toužím ji mít zářivou, klasika. Make-upy od L’oreal mám obecně ráda, tenhle Lumi Magique střídavě používám  asi dva roky a teď na podzim jsem se k němu zase vrátila. Kryje jen lehce, pleť nevysušuje, naopak ji krásně rozjasňuje díky malým třpytivým částečkám, ale nemusíte se bát, žádné třpytky na pleti po nanesení neuvidíte. Mám ho v odstínu D/W3 s lehce nažloutlým podtónem, který perfektně ladí s mou pletí. Pomalu dochází, chci zkusit něco jiného, ale zároveň velmi podobného, nějaké tipy? 

Dalším oblíbencem je lak na nehty. Je tmavý vínový, ve dvou vrstvách téměř černý, ale právě ten lehký podtón mě na něm tolik baví. Lak je od italské značky Kiko v odstínu 227, výdrž je poměrně slušná a já teď jiný vůbec nenosím. Mám tendence si nehty nalakovat něčím jiným a po pěti minutách od zaschnutí nový lak odlakovávám a lakuju tímhle, tak moc ho mám teď ráda.  

DSC04454_FotorMy lashes are nothing tragic so if we speak about mascaras I’m not so picky but I like those from Maybelline, L’Oreal and from the more expensive brands – Estée Lauder. Recently, I got my hands on Luxe Volume Extravagance mascara by Avon. The first thing that impressed me was holding the brush, the cap is round and square just from one side so the thumb perfectly fits there. Precondition for my mascaras is classic brush cause I really don’t like those plastics. This one has thick bristles, it’s slightly bent in the middle and pleasant to work with. The color is really black and stays all day long so no worries about  that kind of Panda’s look. For me, very nice product!

Mé řasy nejsou nic tragického, co se týče řasenek zas tolik vybíravá nejsem, ale mám ráda ty od Maybelline, L’oreal a z dražších značek Estée Lauder. Nedávno se mi do ruky dostala řasenka od Avonu Luxe Volume Extravagance. První věc, která mě na ní nadchla je držení kartáčku, víčko je kulaté, jen z jedné strany hranaté a tak na něm palec perfektně sedí. Podmínkou pro mé řasenky je klasický kartáček, ty plastové mi nevyhovují. Tahle má štětinky husté, je lehce uprostřed prohnutá a příjemně se s ní pracuje. Barva je opravdu černá a celý den drží, kde má, takže se nemusím bát tzv. panda looku. Za mě moc fajn produkt!

DSC04456_FotorI had my eyes on this Glow Stick highlighter in Play Up by Topshop for a while. I couldn’t decide between this one and his little brother in pot but simpler application won at the end. I apply it straight from the stick to the cheekbones, above the lips and on the tip of my nose. It has a touch of golden brown and looks very natural, no disco ball in this case. So if you want to look fresh, young and glowing – this is a great thing for a reasonable price.

Po tomhle highlighteru Glow Stick v odstínu Play Up z Topshopu jsem pokukovala dlouho. Rozhodovala jsem se ještě mezi jeho bráchou v kelímku, nakonec ale zvítězila jednodušší aplikace. Nanáším ho přímo z tyčinky na lícní kosti, nad rty a na hrot nosu, má nádech dozlatova a vypadá velmi přirozeně, žádná disco koule se v tomhle případě nekoná. Takže pokud chcete vypadat svěže, mladě a celá zářit, tohle je super věc za rozumnou cenu.

DSC04458_FotorThe last piece is a red lipstick. I wouldn’t believe how difficult is to find the right shade! I had planned to stop by MAC because you can’t go wrong with their lipstick range but this cheaper version by Catrice caught my eye. I really like their names, this is The Lips are on Fire, it has orange undertone and will suits to girls with olive skin. I’ve tried so many different reds but it wasn’t it. When you find the right shade then all the things like dark circles suddenly disappear, teeth looks whiter, skin is brighter and you just know that this is it! Make-up with red lips is the most easiest one, five minutes and you are good to go! I will try to make a post about this super easy peasy make-up.

Now it’s time to search for halloween party recipes which we are going to host on Friday! Have a successful start of the last October week!

Poslední kousek je červená rtěnka. Nevěřila bych, jak složité bude vybrat správně padnoucí odstín! Měla jsem v plánu zastavit se v MACu, protože  tam člověk nemůže šlápnout vedle, ale do oka mě praštila tahle levnější varianta od Catrice. Jejich názvy mě vážně baví, tohle je The Lips are on Fire, má oranžový nádech a holkám s olivovou pletí bude slušet. Zkoušela jsem všemožné červené, ale pořád to nebylo ono. Když najdete tu správnou, najednou zmizí tmavé kruhy pod očima, zuby září, pleť je jasná a zkrátka poznáte, že tohle je ono! Make-up s červenou rtěnkou je navíc ten nejméně náročný, za pět minut je hotovo a člověk vypadá k světu. Zkusím o tomhle super jednoduchém make-upu udělat článek. 

Teď jdu hledat recepty na halloweenskou párty, kterou v pátek hodláme pořádat! Mějte se krásně a přeji úspěšný start do posledního říjnového týdne!

 

Your Miss A.

Follow:

3 Comments

    • 27.10.2014 / 17:05

      I actually bought it in Switzerland, costs nothing and it is really great!:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?