Even Kylie would be proud

DSC04605_Fotor

There is an one big issue in the world of beauty. Kylie’s Jenner lips. I confess, I love watching Keeping up with the Kardashians and I was always thinking how difficult it has to be to grow up in a family where every woman is so beautiful. Don’t get me wrong, Kylie was a nice little girl, but anything special. And look at her now, she is bloody amazing! I don’t want to discuss if it is a power of make-up or a gentle help of plastic surgery – whatever it is – she looks incredible! Everyone was trying to find out what kind of lip pencil she wears and once she told her secret – the pencil Whirl by MAC was sold out for quite a long period. I found my version which can create bigger lips with natural effect in KIKO in the shade 712, it is super creamy and can be worn also without lipstick and still looks good. But for everyday use I wear the combination of this lip pencil and a nude lipstick, my favourite one at the moment is Maybelline in the shade Tantalizing Taupe 725 or MAC Creme D’Nude . The 90s supermodel trend – slightly brown lips – is back and if you find the right shade it will look great on you.

Document1_Fotor

Here are my tips for the juicy lips:

  • Before I do my lips it is always good to cover them gently with some foundation or a concealer, the pencil then stays better on the lips and the transition between lips and lip pencil is not so visible.
  • I always start with the upper lip by drawing an M shape and overdrawing my natural cupid’s bow. I ignore my natural lip line and draw a straight line which connects the M shape and the corners of my lips. Then I continue with the lower lip and do basically the same thing, I overdraw the lowest part of my lip and make a straight line towards the corners lining my natural lip line – too much overdrawing on the lower lip could look a little bit unnaturally. Finally, I fill the entire lips with the lip pencil.
  • If I want to make my lips more plastic and even more fuller I take a lighter shade of a lip liner (Sephora Native Nude) and use it only in the middle of the lips.
  • At the end, I apply a nude lipstick to blend everything together and girls at school can quibble about whether I’ve done my lips!:) (I really heard this conversation…:D)

Do you watch KUWTK and do you like this clan of Kardashians/Jenners?Document2_Fotor

V beauty světě je teď jedno velké téma. Rty Kylie Jenner. Přiznávám se, zbožňuju sledování Keeping up with the Kardashians a vždycky jsem přemýšlela nad tím, jak těžké musí být vyrůstat v rodině, kde je každá žena tak krásná. Nechápejte to špatně, Kylie byla pěkná malá holka, ale nic speciálního. A podívejte se na ní teď, je sakra úžasná! Nechci probírat, jestli je to jenom kouzlo make-upu, nebo jí lehce pomohla plastická operace – ať je to, jak to je, vypadá skvěle! Každý se snažil vypátrat, co za tužku na rty používá a jakmile prozradila své tajemství, tužka Whirl od MACu byla dost dlouho vyprodaná. Já jsem si našla svou verzi v KIKO v odstínu 712, je krásně krémová a můžu ji nosit i bez rtěnky a vypadá dobře. Ale pro každodenní líčení ji kombinuji s tělovou rtěnkou, má oblíbená je teď Maybelline Tantalizing Taupe 725 nebo MAC Creme D’Nude. Trend supermodelek 90.let, tedy rty lehce do hněda, se vrátil a pokud najdete ten správný odstín, bude slušet i vám.DSC04633_Fotor

Tady je můj postup ke šťavnatým rtům:

  • Před líčením rtů je dobré si je lehce přetřít make-upem nebo korektorem, tužka se pak lépe chytá a nejde tolik vidět přechod vlastních rtů a tužky.
  • Začínám s horním rtem, který přetáhnu v horní části a vytvořím tvar písmene M, přirozenou linku rtů trochu ignoruju a nakreslím rovnou čáru, která bude spojovat to zmiňované M a koutky rtů. Pokračuju spodním rtem, kde udělám to samé, tužkou přetáhnu nejspodnější část rtu a směrem ke koutkům už obkresluju jen vlastní rty, přetažení spodní linie nevypadá příliš přirozeně. Nakonec celé rty vyplním tužkou.
  • Pokud chci, aby rty vypadaly trochu víc plastičtější a ještě plnější, vemu světlejší odstín tužky (Sephora Native Nude) a použiji ji pouze doprostřed rtů.
  • Nakonec vše spojím nude rtěnkou a holky ve škole se zase můžou dohadovat, jestli jsem si nechala zvětšit rty!:) (tuhle konverzaci jsem opravdu zaslechla…:D)

Koukáte na KUWTK a líbí se vám tenhle Kardashians/Jenners klan?

Enjoy the Saturday eve!

Your Miss A.

Follow:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?