Dear Santa…

c600x435

Dear Santa,

I don’t want to stress you out too much so I’m writing in advance, hope one month is enough for you to get all the important. I’ve been really good and hardworking girl this year. I got up early every day, went to work, cooked, while responsibly focused on school, helped the weaker and also those stronger ones, took care of my loved ones, gave out love and secretly hoped that you watch everything. Therefore, I dare to be a little less modest and a little more cheeky and write a list of gifts which I desire with all my heart! Except of course the world peace, kids who doesn’t suffer with hunger, rescuing endangered animal species and so forth and so forth… So Santa, if you want me to be so great as this year, try to bring me something from my list under the Christmas tree and motivate me for next year cause I’m out of breath lately… And my dear family members who are watching me here, try to arrange this with him so there will be no mistake.

With love your good Alexandra!

P.S. In case you have some problems with your eyesight, here is the more detailed list:

 1. Clarisonic Mia2 – like every women I long for the perfect skin and this helper has proved its power to many users. Do you know Sephora? No? So it’s about time you go there…
 2. Daniel Wellington watches – Classic Sheffield lady in black and rose gold. I know everyone has it but I like to succumb some of those mob trends…
 3. Real Techniques Miracle Complexion Sponge – This sponge should be great for applying make-up plus that price! I absolutely trust the girls from Pixiwoo (who owns this brand) and this small orange thing would fit in my make-up collection perfectly!
 4. Sweater in a light colour – sometimes you have to cheat the black colour. Plus you don’t want me to be sick in the winter. Wooly, long sweater is a must. I saw this one at H&M.
 5. Perfume Bottega Veneta Knot – wonderful perfume, distinctive smelling like no other! Love for the first sniff!
 6. Grey Fedora – I love hats, woolen one will keep me warm and light grey fedora would definitely fits into my closet. Moreover,  this one is from Topshop so I know it won’t be too big for my small head. 
 7. Naked 2 Basics Pallete – as a contact lense wearer I can’t wear eyeshadows with glitters. This palette in neutral tones is exactly what I’m looking for. Totally matte, natural, suitable for daily make-up and ideal for traveling. Just don’t know how you will manage it cause it’s sold out everywhere. 
 8. Pyjama Set  – yes, the most hated present by kids. But I’m a person who really loves a good sleep and why not to go bed nicely dressed. This set is from Topshop, cute, right?
 9. Ankle Boots – just because there’s never enough black boots! And this pair from Zara is just …oh…♥
 10. Book by Alexy Chung – so that you can’t say I’m some ignoramus I’ve got also a book on my list. This has an advantage – when you finish it, it will serve as a beautiful decoration!

And what do you want to find under the Christmas tree? Do you buy gifts in advance or leave it at the last minute?

 

Milý Ježíšku, 

nechci aby ses příliš stresoval, proto píšu s předstihem, snad ti měsíc na obstarání všeho důležitého bude stačit. Letos jsem byla opravdu hodné a pracovité děvče. Každé ráno jsem brzy vstávala, chodila do práce, vařila, zároveň se zodpovědně věnovala škole, pomáhala slabším, i těm silnějším, starala se o své blízké, rozdávala lásku a tajně doufala, že to všechno sleduješ. Proto si letos dovolím být o něco méně skromnější a něco více drzejší a napsat si na seznam dárky, po kterých z celého srdce toužím! Samozřejmě kromě světového míru, dětí netrpících hladem, záchraně ohrožených druhů zvířat a tak dále, a tak dále… Takže Ježíšku, jestli chceš, abych byla tak skvělá i v příštím roce, zkus mi něco z mého seznamu pod stromeček nadělit a namotivovat mě na příští rok, v poslední době mi dochází dech… A mí drazí rodinní příslušníci, kteří mě sledujete, zkuste se s ním domluvit, ať nedojde k nějaké mýlce. 

S láskou hodná Alexandra!

P.S. Kdybys měl problémy se zrakem, raději ti to tady pěkně rozepíšu:

 1. Clarisonic Mia2 – jako každá žena toužím po dokonalé pleti a tenhle pomocník se všem dost osvědčil. Znáš Sephoru? Ne? Tak je na čase, abys tam zavítal…
 2. Daniel Wellington hodinky – model Classic Sheffield Lady v černo zlaté barvě. Já vím, že je všichni maj, ale některým davovým trendům mile ráda podlehnu…
 3. Real Techniques Miracle Complexion Sponge – tahle houbička na nanášení make-upu je prý naprosto úžasná, navíc ta cena! Holkám z Pixiwoo, které mají tuhle značku na starosti, 100% důvěřuju a tahle malá oranžová věc by se do mé make-up kolekce náramně hodila!
 4. Svetr ve světlé barvě – někdy člověk tu černou přece jen musí podvést. Navíc nechceš, abych byla v zimě nemocná, huňatý delší svetr je tedy základ! Tenhle jsem viděla v H&M.
 5. Parfém Bottega Veneta Knot – nádherný parfém, osobitý, vonící jako žádný jiný! Láska na první přičichnutí!
 6. Šedá Fedora – miluju klobouky, vlněný v zimě navíc skvěle zahřeje a světle šedý by se mi rozhodně hodil. Navíc u klobouků z Topshopu vím, že se nemusím bát velkých velikostí.
 7. Paletka Naked 2 Basics – jako nositelka kontaktních čoček moc stíny s třpytkama nosit nemůžu, tahle paletka v přírodních tónech je přesně to, co hledám. Úplně matná, přirozená, vhodná na denní líčení a ideální na cesty. Akorát nevím, jak to uděláš, když je všude vyprodaná.
 8. Pyžamo – ano, dětmi tolik nenáviděný dárek. Ale já jsem člověk, který má spánek rád a proč nejít i do postele pěkně oblečená. Tenhle set je z Topshopu, roztomilé, že?
 9. Kotníčkové boty – protože černých kotníčkových bot není nikdy dost! A tyhle ze Zary jsou naprosto boží!♥
 10. Kniha od Alexy Chung – aby se neřeklo, že jsem nějaký nevzdělanec, i knížku mám na seznamu! Tahle má tu výhodu, že když se dočte, poslouží jako krásná dekorace!:)

A co si pod vánočním stromkem přejete dostat vy? Nakupujete dárky s předstihem, nebo to necháváte na poslední chvíli?

Užijte si poslední listopadový týden!

 

Enjoy the last week of November!

 

Your Miss A.

Follow:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?