#NovemberFavourite

DSC04825_Fotor

November is over, I don’t even know how, so it’s right and proper to summarise my favourite for the past month. The weather was gloomy, I can’t slowly remember how the sun looks like and an umbrella became my staunchest ally. Despite that, there were also some bright moments with my “favourites” which I fully enjoyed. This time the list is not just all about the make-up but also other things which lighted my mood. 

Listopad je za námi, ani nevím jak a tak se sluší a patří shrnout mé oblíbence za uplynulý měsíc. Počasí bylo chmurné, slunce už si pomalu ani nedokážu vybavit a deštník se stal mým nejvěrnějším spojencem. Přesto se našly i světlé chvíle s mými “oblíbenci”, kterých jsem si dosytosti užívala. Tentokrát na seznamu není jen make-up, ale i jiné věci, které mi zvedaly náladu.

DSC04818_Fotor

From the left: Rimmel Sloane’s Plum, Rimmel Notting Hill Nude, Catrice Lips are on fire, Maybelline Tantalizing Taupe

The first place took the lipsticks. Lipsticks of all kinds and all colours. Lately, I have periods when all I can do is just the lines if we talk about the eye make-up, but the lips – those I paint like a crazy. And surprisingly, my favourites are all from drugstore. Maybe it’s because I don’t have MAC within reach as before (yes, don’t try to find anything like that in Brno) but on the other side I discover new colours which I probably wouldn’t buy for the MAC prices. Most often, I’ve been wearing burgundy lipstick by Rimmel in the shade 330 Sloane’s Plum lately (separate post here). If I’m not in the mood to make everyone staring at me in the tram I wear darker nude by Maybelline 725 Tantalizing Taupe or by Rimmel 720 Notting Hill Nude. I always use a lip pencil by Kiko in the shade 712 underneath the lipstick to make my lips fuller (plus it’s very trendy at the minute, right?). And if I have a feeling I need to disrupt the grey weather I go for a bright red lipstick by Catrice in the shade Lips are on Fire.

Na prvním místě to byly rtěnky. Rtěnky všeho druhu a všech barev. V poslední době mám období, kdy se zmůžu maximálně na linky, co se očního make-upu týče, za to rty, ty maluju jako zběsilá. A kupodivu všechny mé oblíbenkyně jsou z drogerie. Možná je to tím, že už nemám MAC tak na dosah jako dřív (ano, v Brně nic takového nehledejte), za to objevuju nové barvy, které bych si za MACovské ceny možná nekoupila. Nejčastěji teď nosím vínovou rtěnku Rimmel v odstínu 330 Sloane’s Plum (samostatný článek zde). Pokud zrovna nemám náladu na to, aby na mě všichni v tramvaji civěli, tak nosím tmavší nude buď Maybelline 725 Tantalizing Taupe, nebo Rimmel 720 Notting Hill Nude, pod které používám linku na rty od KIKO v odstínu 712, aby vypadaly plnější (a taky je to teď děsně v kurzu, ne?). No a pokud mám pocit, že musím něčím narušit to šedivé počasí, sáhnu po zářivě červené rtěnce od Catrice v odstínu Lips are on Fire.

DSC04817_Fotor

These sleets which are outside give my skin pretty hard time. So I indulge a rest with a nourishing face mask India Intensity by Avon twice a week. This mask smells really nice and leaves my skin soft and nourished.

Tyhle plískanice, co jsou venku, dávají mé pleti pěkně zabrat. Takže ji dvakrát do týdne dopřávám odpočinek s vyživující maskou India Intensity od Avonu. Maska krásně voní a pleť je po ní hebká a vyživená. 

DSC04821_Fotor

Well, there is nothing better then lying on the couch in the evening for 15 minutes, let the mask work and read a good book. Finally I got the book How to Be Parisian Wherever You Are. Great book for relaxing your mind during the cold winter evenings. Not that I need to be like the girls from Paris but it’s good to borrow something from them and be inspired by Parisian! This brings me to the next point. Face mask, a good book, relaxation on the couch… Something is missing? Oh yeah, a cup of delicious tea. I really do like Chai Tea which I pour a little bit of milk into it (I’m too lazy to whip a foam and make a latté). It reminds me the great time in Starbucks (their Chai Tea Latté is just indescribable) with my Finnish friend who I extremely miss by the way…:(

No a není nic lepšího, než si na 15 minut večer natáhnout nohy, nechat masku působit a začíst se do dobré knížky. Konečně jsem se dostala ke knize Jak se stát Pařížankou… Ať žijete kdekoli. Skvělá oddychovka na chladné zimní večery, ve které se dost často vidím.:D Né, že bych potřebovala být jako holky z Paříže, ale není na škodu si od nich něco vypůjčit a inspirovat se. Tím se dostávám k dalšímu bodu. Pleťová maska, dobrá kniha, odpočinek na gauči… Něco chybí? No jasně, hrnek lahodného čaje. Já si teď dopřávám Chai Tea, do kterého naliju trochu mléka (jsem příliš líná šlehat pěnu a dělat si latté). Připomíná mi to skvělé časy ve Starbucksu (jejich Chai Tea je totiž nepopsatelné) s mou finskou kamarádkou, která mi mimochodem nesmírně chybí…:( 

IMG_2615_Fotor

The last thing I was craving about in November was the Thai soup Tom Kha Gai. I could eat it every single day, no kidding. It’s sharp so it warm you up in the cold days and because it’s full of vegetables and chicken it also fills you up. Nom, nom!

Have a great start to a new month!

Poslední věcí, po které jsem se mohla v listopadu utlouct, byla thajská kokosová polévka Tom Kha Gai. Mohla bych ji jíst každý den, nekecám. Je ostrá, takže v chladných dnech pořádně prohřeje a protože v ní je spousta zeleniny a kuřecího masa, tak taky pořádně zasytí. Mňam, mňam!

Přeji krásný start do nového měsíce!

Your Miss A.

Follow:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?