DO EXPLORE, DO TRAVEL

Cestování a objevování nových míst mělo v mém srdci vždycky pořádný kus místa. A je úplně jedno, jestli to je přes půl světa, nebo pár kilometrů do sousedního města. Ten pocit, když vystupuju z letadla, auta, nebo vlaku a mířím do míst, kde jsem ještě nikdy nebyla, je nenahraditelný. Vydat se na cesty je pro mě to pravé vyjádření svobody, něco, o čem se ještě před lety třeba mému tatínkovi mohlo jen zdát. Pokaždé, když přemýšlím nad tím, co si na cesty sbalím, uvědomím si tu neskutečnou volnost, kterou naše gerenace má a které bychom si měli všichni sakra vážit a využít každé příležitosti načerpat novou inspiraci z různých koutů světa a kultur.

Vždycky, když už toho mám v práci po krk a melu z posledního, podívám se na pár fotek z našich cest a hned vím, proč to všechno dělám, proč chodím spát hluboko po půlnoci a proč je pro mě víkend skoro sprosté slovo. Pak totiž během pár dnů zažiju neskutečný příval energie, radosti a štěstí. Zkrátka, dejte mi mapu do ruky a jsem ta nejšťastnější holka pod sluncem! Kampaň #DoPandora oslavující ženskost, svobodu a touhu být samy sebou a jejich povedená letní kolekce přímo k cestovatelskému článku sváděla. Protože je to právě ono cestování během kterého se cítím opravdu sama sebou! Chcete vědět, jak si užít tu nejsnovější dovolenou, ať už pojedete kamkoli? Mám pro vás 5 tipů, díky kterým každou mou cestu zbožňuju od začátku do konce.

1. Co od výletu/dovolené čekám?


Ještě než se vydáte na online průzkum, ujasněte si, co vlastně chcete. Toužíte objevit nové město, jít za kulturou, projít všechny muzea, zasportovat si, nebo se jen rozplácnout na pláž a užít si týden totálního relaxu? Pokud na cesty nejedete samy (což mimochodem vřele doporučuji, alespoň jednou to musíte vyzkoušet), rozhodně neuškodí, když se na tom domluvíte se svým parťákem. Není totiž nic horšího, než když od dovolené oba/obě čekají něco úplně jiného a přijde se na to až na místě. Takže, diskutujte, vybírejte, googlete a těšte se!

 

2. Inspirace není nikdy dost


Před každým dobrodružstvím si zjistím, kde dělají tu nejlepší kávu, kam zajít na skvělé jídlo, kde se scházejí nejčastěji místní, zkrátka hledám tipy, co určitě neminout. Stačí si zadat na Pinterestu například “Rome travel guide” a nemůžete minou ta správná místa. Moc ráda se inspiruju i na různých blozích a v počítači mám dokonce složku travel, kam si ukládám všechna místa v zahraničí a články o cestování, které mě zaujaly. Můj tip je stránka The Every Girl a jejich City Guides. Už nikdy se vám nestane, že budete celý den bloudit po městě a pak hladem zapadnete do první turisticky profláklé restaurace a ty nejlepší místa vám uniknou mezi prsty.

3. Vybírám hotel blízko centru


Tohle je pro mě nesmírně důležité. Už párkrát jsem byla v nějakém velkém městě a měla hotel pěkně daleko od všech krásných míst jen proto, abych ušetřila pár euro. Teď už moc dobře vím, že to za to rozhodně nestojí, stejně spoustu peněz utratíte za dopravu a budete akorát rozmrzelí, že ke všemu máte tak daleko. Před každou cestou si pořádně prohlédnu mapu, zjistím, kde se nacházejí ty nejkrásnější uličky, památky, obchůdky a v té čtvrti pak vybírám hotel. Na portálech s hotely už je to hračka, zaškrtnu si konkrétní čtvrť a pak přichází detailní průzkum jednotlivých hotelů. Mimochodem, jedním z mých kritérií je vysoký počet bodů za snídaně, znáte snad něco lepšího, než lahodnou hotelovou snídani? Pokaždé skončím asi se třemi talíři dobrot, ať mám přece spoustu energie na objevování, ne?

4. Pokud jde o památky, plánuji!


Není nic horšího, než prostát půl dne v řadě na nějakou památku! Už dávno to sice nemám tak, že musím vidět všechny pamětihodnosti města, které najdete v každém průvodci, občas jsou ale místa, která by měl každý alespoň jednou za život vidět. Takže ještě než si pod Eiffelovkou vystojíte hodinové řady, bookněte si na internetu vhodný termín a lístky si vytiskněte ještě před odjezdem. Zbyde vám spoustu času vidět i něco jiného! Mimochodem, s tou Eiffelovkou – doporučuji si zjistit, kdy bývá západ Slunce a vyjet nahoru ještě za světla a sledovat, jak se Paříž pomalu proměňuje ve město tisíci světýlek, je to zážitek!

5. Nestresuju se tím, že nestíhám všechno


Jsem neskutečně šťastná, že mám vedle sebe parťáka na cesty, který to má úplně stejně. Ráno u snídaně si řekneme, do které části města se vydáme a pak se jen tak procházíme, nasáváme atmosféru, sledujeme místní a nikam nespěcháme. Pokud jedete na nějaký eurovíkend, stejně se to prostě všechno stihnout nedá. Takže klid, ono to poflakování po městě a sledování památek jen z ulice má taky pořádné kouzlo. Máme chuť na kávu? Zapadneme do rozkošné kavárničky! Líbí se nám (spíš mě) tenhle obchůdek? Tak se do něj podíváme! Dovolená není od toho, abychom se stresovali a někam spěchali. A navíc, když nestihnete vše, co jste chtěli, je to přece skvělý důvod, brzy se na stejné místo vrátit, ne?

Až si budete plánovat dovolenou, vzpomeňte si na můj článek, těšte se a hlavně si užívejte té neskutečné svobody, kterou nám cestování dává. A já jdu plánovat naší další dovolenou, která už klepe na dveře. Poprvé vůbec nevíme, kam vlastně chceme, něco mi říká, že ležení na pláži s all inclusive ale není nic pro nás!:) Máte nějaké tipy? Já mám pořád v hlavě ten Amsterdam, kde jsem byla minulý týden a bylo to prostě příliš krátké.

Mějte se krásně užívejte si!

 

*Sponzored post

Uložit

Uložit

Uložit

Follow:

2 Comments

 1. 30.6.2017 / 14:26

  Milá Alex, musím přiznat že co by kamenem dohodil byli jsme snad všude, Amsterdam, Polsko, Slovensko, Maďarsko, a taky trošku dál Švédsko, Dánsko. Ze všech cest, které jsme procestovali se mi nejvíce líbilo v Rotterdamu. Takže jestli ještě toto město na svém travel listu nemáš určitě doporučují zařadit – je to takový o moc vlastně o mooooooc hezčí Amsterdam. 🙂 A pak taky Lodz je to městečko v Polsku – žádní turisté, takže za nás paráda. Občas ta menší městečka oproti těm hlavním mají něco do sebe 🙂

  Měj se krásně a spousty dalších objevených míst

 2. Viki
  15.7.2017 / 22:30

  Ďakujem za super tipy ! 🙂 Určite ich počas leta využijem

  Viki Ceglédyová

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?