HAVE THE BEST SLEEP OF YOUR LIFE

How to have the best sleep

V poslední době mám pocit, že celá má generace má pořádný problém se spánkem. Alespoň spoustu mých přátel si neustále stěžuje, že nemohou v noci usnout, ráno se pak snaží vstát asi na sto dvanáctý pokus a po poledni už jsou totálně vyčerpaní. Ještě pár měsíců zpátky jsem to znala taky. Unavená jsem přišla domů, ale spát jsem šla hluboko po dvanácté hodině, protože jsem ještě musela udělat milion věcí, najednou bylo jedenáct večer, k tomu jsem si samozřejmě před spaním musela projet celý facebook a instagram, aby mi náhodou něco neuniklo a pak, když jsem po půlnoci zavřela oči, hlavou mi lítalo tisíce myšlenek. Co si budeme vykládat, vyspávat o víkendech do odpoledne taky není zrovna ideální způsob, jak se se slušným spánkovým deficitem vypořádat. Všem mým hrůzostrašným návykům, které mi nedaly spát, jsem dala rázně sbohem a od té doby spím jako miminko. Ano, neulehám sice v devět večer, ale do dvanácti jsem v posteli a jakmile zavřu oči, jsem totálně „tuhá“. Takže moji milí nespavci, tohle je článek přesně pro vás! Prozradím vám mých 7 osvědčených tipů, jak každý večer usínat spokojeně a ráno fungovat jako na baterky (o dopadech na pleť snad ani nemusím mluvit).

1. UKLIDŇUJÍCÍ KOUPEL

Víte, proč tak miluju podzim a zimu? Protože si můžu napouštět donekonečna vanu, číst v ní, zapálit si svíčky a udělat si to své “hygge”. Když mám navíc ještě těžký den, je to taková má malá odměna za to, že jsem to zvládla. Obzvlášť v období, kdy je toho stresu trochu víc, je fajn zavřít se na hodinu do koupelny, vzít si knížku, nebo si pustit oblíbený seriál, vypnout hlavu a uklidnit mysl. Do koupele si nejraději dávám bomby nebo pěny od Lush, kdysi ve Švýcarsku jsem si je kupovala jako odměnu a dodneška mi to zůstalo. A pokud toužím po vážně pořádném uklidnění, sahám po pěně A French Kiss, která voní po levanduli a která s sebou spláchne všechny starosti světa. Vůně levandule má totiž silné zklidňující účinky a perfektně vás připraví na slastný spánek.

How to have the best sleep

2. U LEVANDULE JEŠTĚ ZŮSTANEME

Existuje spoustu sprejů, voňavých polštářků a vychytávek, které obsahují levanduli a pomohou vám usnout, já jsem ale pro spojení s péčí. Naprosto jsem se zamilovala do snového tělového krému Sleepy, která voní po levandulích a k tomu všemu ještě dokonale zhydratuje pokožku. Takže než vklouznu do pyžama, natřu své tělo tímle přírodním zázrakem a voním až do rána. A bonus navíc? Sladce usnou i všichni kolem, takže díky mým beauty rituálům teď spíme celá rodina jako “zabití” (dobře, Míňa s tím teda neměla problém ani předtím).

3. TELEFON BOKEM

Lehnout si do postele, uvelebit se a… místo spánku si prohlédnout ještě na pár minut sociální sítě, nebo si zahrát nějakou super hru na telefonu. Všichni moc dobře víte, že z pěti minut bude minimálně dvacet. Koukat se do telefonu nebo notebooku navíc usínání dvakrát nepomůže, nejenom, že půjdete spát zase později, než jste měli v plánu, ale svítící obrazovka vás do klidového režimu prostě nedostane. Já mám pravidlo, že jakmile ulehám do postele, telefon ani notebook už neotevírám. Nastavím budík a pak už jen relaxuju.

How to have the best sleep

4. UBERTE TEPLOTU

Kdo by nechtěl usínat ve vyhřáté místnosti! Jenže, když je v místnosti přetopeno, tak se budete akorát převalovat ze stranu na stranu a usnínání půjde ztěžka. Nastavte si na noc teplotu trochu nižší, než během dne a pootevřte si okno. Čerstvý vzduch pomáhá na všechny neduhy. Raději na sebe hoďtě ještě teplou deku a oblékněte ponožky.

5. SPRÁVNÁ STRAVA

To víte, že jsou dny, kdy se dávám večeři až v deset večer, protože dřív nebyl čas. Ale volba potravin je v tomhle případě velmi důležitá. Jakmile si dám k večeři pořádný steak, nebo nedejbože něco smaženého, mám problém dýchat, natož v klidu usnout. A ty sny, které se mi pak zdají! Snažte se jíst správně během dne a večer si dopřejte lehčí večeři, obzvlášť tady je změna citelná vážně hned.

6. VYBÍREJTE PASTU S ROZMYSLEM

Tohle se může zdát jako totální bláznovina, ale když nemůžete usnout, zkoušíte všechno. Já jsem se někde dočetla, že pasty s mátovou příchutí vás skvěle povzbudí po ránu, večer ale žádné povzbuzení nepotřebuju. Sáhněte po příchutí, která nebude tak fresh. Nejhorší jsou prý pak ústní vody, které vaše ústa tak “vyštípají”, že se všechny vaše smysly totálně probudí. Vyzkoušejte místo toho ústní vodu v tabletkách plnou léčivých bylinek Ugai od Lush. Úspěch tkví v maličkostech a i k vydatnému spánku se musíme dostat krůček po krůčku.

7. DETEKTIVKY NECHEJTE NA UPRŠENÝ VÍKEND

Já jsem nikdy velký čtenář nebyla, proto jsem byla šťastná, když jsem objevila kouzlo severských detektivek a četla je jedním dechem. Jenže před spaním váš mozek nechce žádné drama, pokud tedy netoužíte po divokých snech, ve kterých budete honit vrahy. Stačí, že máme dost drama v životě, nepotřebujeme ho ještě ve snech, ne? Začtěte se místo toho do povídek, nebo nějakého pohodového čtení. Za chvíli vám budou padat oči…

Já vím, někdy je prostě zatraceně složité naspat těch doporučovaných 8 hodin, ale věřte mi, čím víc spánek budete šidit, tím víc pak bude vaše tělo šidit vás. Takže vypněte telefony, nakupte levanduli, začtěte se do romantického příběhu a zvládejte své dny s lehkostí.

Mějte se krásně a užijte si upršenou neděli, třeba s tou detektivkou, odpoledne ji máte povolenou.:)

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Follow:
Share:

3 Comments

 1. 24.9.2017 / 21:15

  Máš pravdu, problémy so spánkom budú asi chorobou dnešnej uponáhľanej doby. Ja ešte odporúčam pred spaním vyvetrať a čítať si, ale skôr niečo motivačné a pokojné. Dôležité sú pre mňa ticho a tma a preto ak majú susedia rušný večer používam štuple do uší. No a na mobile aj notebooku mám stiahnutý filter modrého svetla. Avšak snažím sa už tesne pred spaním alebo takých 15 minút nesledovať sociálne siete.

 2. Veru
  25.9.2017 / 18:00

  Ahoj Alex, moc ráda čtu tvoje úžasné články. Už poněkolikáté se zmiňuješ, že si žila a pracovala ve Švýcarsku. Můžu se tě zeptat kde jsi pracovala? Já jsem se sem přestěhovala za přítelem a zatím se mi nepovedlo si najít práci. Děkuju

 3. Alex Jura
  29.9.2017 / 19:44

  Ahoj Alex,

  dík za inspirativní počtení…
  jedna drobnost – existuje spoustu sprejů – – spousta (ale: znám spoustu lidí…). Ona je totiž “ta spousta”…
  A jinak – s pastou na noc to mám podobné. Mě po většině z nich navíc ještě trápí žízeň, jak jsou “sladké”… takže používám Parodontax.
  Těším se na další zajímavé články!

  (Taky) Alex 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?