5 TIPS FOR BRIGTHER PHOTOS

Krásný nedělní večer přeji! Už dávno jsem přestala počítat, kolik dotazů mi neustále chodí ohledně mých fotek. Instagramovou schránku mám zaplněnou právě dotazy na mé fotky, na to, jaký mám foťák, jak ho mám nastavený, v čem fotky upravuju, zkrátka jak to dělám, že jsou tak světlé. Je pravda, že je to někdy pěkná fuška, protože hledat neustále to ideální světlo, světlé prostory, nebo správné dekorace, dá prostě zabrat. Ale světlem zalité fotky mám ráda a vlastně jsem si na nich postavila svůj typický „styl“, který už spousta z vás pozná a díky kterému si nefotím jen tak pro radost pro své sociální sítě a blog, ale i pro různé značky a klienty. A přestože se rozhodně za žádného odborníka nepovažuju, rozhodla jsem vám sepsat pár tipů, jak se ke světlým fotkám dostat, aniž byste museli absolvovat profesionální kurzy focení a pořizovat si ty nejdražší programy na úpravu fotek. Vlastně k tomu potřebujete jen 5 úplně jednoduchých věcí a foťák, samozřejmě!

1. Najděte si světlé místo


Já vím, pro některé to je jasná věc, ale tohle je zkrátka odpověď na mé světlé fotky. Nejdůležitější je přirozené světlo, respektive co nejvíce světla. Najděte si místo ve vašem bytě, kde je ho dostatek a tam přesuňte všechnu svou pozornost (a stativ, foťák, dekorace, věci, které chcete fotit…). Náš byt je malinký, takže si vůbec nedokážete představit, jak to u nás vypadá, když fotím. Všechno je nahrnuté k oknům, nábytek přestěhovaný, až to občas vypadá, že bydlím ve 150 metrech čtverečních. Vůbec ne, musela jsem se jen naučit improvizovat a zvedat těžké věci…:)

Stejně tak to dělejte, i když chcete tu nejlepší fotku s jídlem v nějakém kouzelném bistru. Nesedejte si do toho roztomilého kouta, ale pěkně k oknu. Možná to zní šíleně, ale pokud se rozhodnete vylepšit váš instagram, blog, nebo jen fotky do šuplíku, musíte pro to dělat i “trochu” divné věci. Nebojte, za chvíli si zvyknete, že na vás přátelé divně koukají, než si vyfotíte ten skvělý latté art, přesouváte květiny z jednoho stolu na druhý a čekáte půl hodiny, než se uvolní to jedno jediné místo u okna.

2. Správné pozadí


Tohle se může zdát taky jako naprostá banalita, ale když se podívám na většinu profilů slečen, které mi píšou o radu ohledně světlých fotek, zas tak jasné to asi všem nebude. Pokud nebude vaše pozadí světlé, nemůžou být ani ty fotky světlé, že? Takže rada číslo dvě zní, foťte směrem, kde máte bílé stěny, na bílém stole, nebo si klidně vyrobte “fotící desku” z dřevěných prken a natřete ji na bílo. Pro mě je to nejjednodušší způsob, jak fotit, když je venku mizerné světlo (což teď v následujících měsících bude) a já se musím dostat opravdu co nejblíž k oknu. Pořiďte si různé podložky, ať už je to jen obyčejná tvrdá A2, nebo mramorová deska (stačí vám lepenka a tapeta), pastelové barevné papíry, talířky, tácky, svíčky… Zkrátka cokoli, co jen podtrhne atmosféru, ale zároveň nechá vyniknout tomu hlavnímu, co hodláte fotit.

3. Vyhněte se stínům


Stíny totiž můžou vaše fotografické umění pěkně potrápit. Samozřejmě, že veškerým stínům se vyhnout úplně nedá a fotka by navíc nevypadala přirozeně, pokud budete mít ale velké tmavé fleky na několika místech fotky, nebude to pěkné. Proto dávejte všechny větší věci, které by mohly stínit, na stranu a vnitřek fotky dolaďte malými předměty. Nestiňte si ani vlastním tělem nebo stativem a zkoušejte různé úhly, ten správný nakonec určitě najdete, jen to dá občas prostě trochu víc práce.

Na škodu není ani odrazka na světlo, která umí doslova zázraky. Světlo se od ní totiž odrazí a vy tak získáte další jeho zdroj. Nemusíte za odrazku utrácet spoustu peněz, na youtube najdete spoustu návodů, jak na ni. A víte co, pro začátek klidně skvěle poslouží bílý papír, který světlo taky krásně odrazí zpátky. A kam odrazku vlastně dát? Přímo naproti světlu, ale to stejně musíte zkoušet, dokud nenajdete ten ideální úhel. Já vám to říkala, focení zabere dost času!

4. Nastavení foťáku


Příšerně dlouho jsem fotila na automat, protože obzvlášť u Olympusu Pen, je to taaak jednoduché! Pokud to děláte stejně, přicházíte o všechnu zábavu! A ty nejkrásnější fotky! Takže jestli má váš fotoaparát možnost manuálního nastavení, využijte toho! Ze začátku to sice bude znamenat spoustu nepovedených pokusů, ale přijdete na to, když jsem to dokázala já. Upřímně, rozhodně vám nedokážu odborně říct, co které číslo znamená, vím ale, že když točím kolečkem směrem doleva, fotka bude světlejší…:D Ale je mi jasné, že profíci si tenhle článek číst nebudou, takže pro nás laiky mám naprosto jednoduchý návod.

Clona – ta v podstatě ovládá, kolik světla vstoupí do fotoaparátu. Nižší číslo znamená větší prostupnost, takže pokud bude vaše clona nastavená jako f/2, fotka bude světlejší, zatímco při nastavení f/8 bude o dost tmavší.

ISO – měří citlivost fotoaparátu, nižší číslo, ISO 100 znamená méně světla, vyšší číslo, například ISO 800, více světla a jasnější obraz. Já používám nejčastěji práce ISO 800, když fotím doma.

Expoziční čas – nebo taky rychlost závěrky, nebo taky čas, za který fotoaparát pořídí snímek. Čím vyšší číslo, tím rychlejší pořízení snímku, ale taky méně světla, které se kvůli rychlosti do fotoparátu dostane. Takže pro světlé fotky potřebujeme číslo mnohem nižší. Pořád se ale bavíme o fotkách, na kterých se nic nehýbe…:)

Mé nastavení bývá doma většinou dost podobné, clonu mívám na f/2 pro světlé fotky, ISO mívám 800, pokud je venku hodně světla, tak samozřejmě i méně, snažím se ale, aby to nebylo víc, fotka pak může být zrnitá. Expoziční čas mívám 1/125, pokud je venku už velká tma, což teď kolem čtvrté bývá, hodnotu snížím, ale musím dát foťák na stativ, jinak by byla fotka rozmazaná.

5. Úprava fotek


Snažím se dělat všechno pro to, abych fotku musela upravovat co nejméně. Někdy jsou ale na focení takové podmínky, že se nedá dělat nic jiného, než pak zasednout k počítači a vytahovat světlo, přidávat kontrast, ostrost. Na posledních dvou fotkách si můžete prohlédnout, co umí téměř jakýkoli program na úpravu fotek. Poslední fotku jsem fotila v pět odpoledne, kdy už v našem bytě musím svítit, jinak nic nevidím. Foťák se s tím ještě popral, ale už to samozřejmě nevypadalo tak, jak bych potřebovala. Momentálně upravuju fotky v Lightroomu, což je placený program a pro začátek si myslím, že není vůbec potřeba. Zkuste třeba Fotor nebo Photo Scape X, které v těch základních verzích placené nejsou a ve kterých se dá báječně tvořit. Hrajte si s hodnotou exposure, která mi z té tmavé fotky nalevo, udělala tu krásnou prosvětlenou napravo. Ubírejte stíny, přidávejte ostrost, clarity (jasnost) a prostě si hrajte a objevujte. Na úpravu fotek v telefonu nejraději používám aplikaci VSCO, ve které se taky dají dělat zázraky, a Facetune 2, ve kterém je má milovaná funkce bělení. Tu používám ve chvíli, kdy se nechám někde vyfotit a pozadí je příliš barevné. Ale jak říkám, foťte tak, abyste pak u počítače museli trávit co nejméně času.:)

 

Všem odborníkům se omlouvám za mé jednoduché vysvětlení, ale já bych tenkrát dala cokoli, kdyby mi to takhle někdo polopatě vysvětlil. Takže doufám, že jsem vám alespoň trochu objasnila “problematiku” mých světlých fotek a budu se těšit na vaše další nápady na články. Tyhle na přání mě totiž dost baví! Mějte se krásně!

Snažím Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Follow:

6 Comments

 1. 12.11.2017 / 22:10

  Super článek, akorát by mě zajímalo- znamená to, že fotky jenom upravuješ ve VSCO a neprojedeš je žádným filtrem?

  • Tale of Miss A
   Author
   12.11.2017 / 22:18

   Luci, dříve jsem používala filtr A5 a dala ho na co nejmíň, ale od té doby, co mám Lightroom, tak většinou upravuju v něm. Takže na posledních fotkách už filtry nejsou.:) Ale na blog jsem žádné filtry nikdy nepoužívala.:)

 2. Lucie
  12.11.2017 / 22:28

  Asi už to tu bylo někdy řečeno, ale můžeš Alex prosím napsat, jaký máš fotoaparát? Děkuju moc 😉

  • Tale of Miss A
   Author
   12.11.2017 / 22:31

   Luci, mám Olympus Pen E-PL 7 s pevným objektivem 45mm a pak ještě zrcadlovku Canon 600D, na té zase nejčastěji používám objektiv 50mm. Teď jsem se v posledních dnech k zrcadlovce vrátila, nějak mě to baví víc, ale Olympus je prostě skvělý do kabelky a na každodenní focení.

 3. Veronika
  16.11.2017 / 23:29

  Je to asi můj první komentář k článku, ale nešlo jinak. Prostě musím pochválit tvůj neskutečný vkus a smysl pro detail 🙂 Moc krásné fotky!
  P.S. : Ty doplňky v bytě jsou top a ta lampa!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?