LIVING THE BALANCE LIFE

Krásný večer mí milí! Blíží se Vánoce a s nimi i každoroční dávka pořádného stresu, jestli to všechno nakoupíme, uklidíme, napečeme, navaříme, potkáme se se všemi rodinnými příslušníky a přáteli, zkrátka nám z toho všem půjde zase hlava kolem. Dneska to ale o Vánocích nebude, i když ta témata mají k sobě hodně blízko. Dneska to bude o balancu, o vyrovnaném životním stylu, o tom, jak jsem přišla na to, že „ani málo, ani moc“ je pro mě tou nejlepší cestou. Všichni milovníci Skandinávie jistě ví, že takový životní styl má i svůj název – LAGOM. Zatímco loni to bylo dánské Hygge, na které v těch sychravých dnech nedám dopustit, letos je to švédský Lagom, díky kterému bychom měli žít vyrovnaný a spokojený život. Ti Skandinávci zkrátka ví, jak život žít a být šťastní. A ačkoli jsem tam ještě nikdy nebyla, vždy mi byl, alespoň z Pinterestu, celý ten jejich životní styl, optimismus a pohoda nesmírně blízký.

Dlouho jsem byla v tom stádiu, kdy mi balanc nic moc neříkal. Dostala jsem několik skvělých pracovních příležitostí a dělala všechno pro to, abych je pořádně využila. Pracovala jsem v jednom kuse, bez víkendů, bez relaxu stráveného s nejbližšími, bez toho, abych dbala na svou tělesnou schránku a své okolí, což samozřejmě vedlo k tomu, že jsem byla akorát unavená a nešťastná. Po pracovní stránce to bylo sice skvělé, po té osobní a zdravotní (a nemyslím tím jen fyzické zdraví, ale především to mentální), která je mnohem mnohem důležitější, ale už tolik ne. Možná to bylo za pět dvanáct, kdy jsem vystoupila z toho šíleného kolotoče a stala se pánem vlastního času a rozhodla se být zase spokojená. Chvíli mi trvalo, než jsem se naučila nechtít všechno, co vidím ve výkladních skříních, nesnažit se kývnout na každou novou práci, o víkendech nechávat telefon vypnutý a přestat se neustále honit za něčím lepším, větším, zajímavějším, ale prostě si užívat těch maličkostí, které dělají svět, hlavně ten můj, krásnější. Ten pocit, když zjistíte, že vlastně nic moc dalšího k životu nepotřebujete, je ten nejkrásnější vůbec. A dneska vám povím, jak k němu pomalými krůčky dojít.

1. Osvoboďte váš domov od zbytečností


Jedním z nejjednodušších způsobů, jak praktikovat severský způsob života Lagom, je vyčistit váš domov od zbytečností a předmětů, které vůbec nepotřebujete. Já začala oblečením, vytřídila jsem spoustu kousků, které mi ve skříni jen visely a posunula je dál. Pomalu si začínám vytvářet šatník, díky kterému nebudu muset každé ráno trávit dlouhé minuty tím, že nevím, co na sebe. Přesně to samé jsem udělala i s dalšími částmi našeho bytu. Stačí si otevřít skříňku v kuchyni a uvidíte, kolik nesmyslných „nástrojů“, které jste nikdy nepoužili, v ní najdete. Já vytřídila asi půlku bytu a víte co? Ten pocit je naprosto k nezaplacení. Najednou vím, kde co mám, nejsem obklopená harampádím, mám mnohem víc místa a lépe se mi v pořádku tvoří a bydlí. Před Vánoci se to navíc bude hodit dvojnásobně!

2. Kvalita nad kvantitou


Věc, kterou jsem začala vnímat až nedávno a která se pro mě stala při nákupu čehokoli, ať už je to jídlo, oblečení, nebo třeba dekorace do bytu, zásadní. Dříve mi bylo jedno, jestli je ten super cool kabát z vlny, nebo jestli jsou ta vajíčka od slepic, které si mohla pobíhat po dvorku. Raději jsem si koupila ty kabáty tři, i když byly celé umělohmotné a já v nich drkotala zuby. Teď už se dívám poctivě na všechny visačky, zkoumám původ a snažím se nad každým nákupem přemýšlet. Ve finále totiž zjistíte, že nákupem kvalitních věcí ušetříte. Nebudete jich mít tolik, ale budou vám a vašemu tělo mnohem lépe sloužit.

3. Hledejte balanc mezi prací a volným časem


Já vím, všichni toho máme moc. Žijeme v době, kdy se nenosí pohodový životní styl, kdy chce každý stoupat strmě po svém kariérním žebříku, nosit domů pořádný balík peněz a získávat uznání ostatních díky své tvrdé práci. Netvrdím, že je to špatně, doba si to prostě žádá, ale musíme se naučit najít ten správný balanc. Pracujme tvrdě, ale nezapomínejme odpočívat a užívat si i svého volného času. Zatímco přes týden většinou sedím u počítače dlouho do noci, o víkendech ho kvůli práci neotevírám. Trvalo mi tři roky, než jsem se naučila, že všechny ty e-maily , které mi přišly v pátek večer, prostě do pondělí počkají. Že mi někdo nemůže jen tak v sobotu zavolat a překopat celý můj plán, protože rychle něco potřebuje. Jakmile jsem se naučila říkat ne, strašně se mi ulevilo.

4. Najděte si čas na péči o sebe


Obzvlášť my ženy tuhle část zkrátka ke spokojenému žití potřebujeme. Nemusíte sedět čtyřicet minut ránu před zrcadlem, nemusíte si dělat hodinové procedury v koupelně, stačí, když budete pravidelně pečovat o svou pokožku a pleť. Zkrátka tak, jak to hlásá Lagom – ani málo, ani moc. Přesně z toho důvodu jsem si naprosto zamilovala tradiční švédskou kosmetiku Barnängen, která využívá sílu švédské přírody a dává pokožce přesně to, co potřebuje. A jestli se někdy péče o pokožku vyplatí, tak je to právě v zimě, kdy je pleť těmi přechody z vytopených místností do mrazivých teplot venku, podrážděná a vysušená. Na nočním stolku mám All Over Rescue Body Balm intenzivní tělový balzám, který funguje jako ochranný štít a pokožku neskutečně vyživí. Kdykoli mám pocit, že je suchá nebo svědí, používám právě tenhle severský zázrak. Ve sprše své tělo hýčkám sprchovým gelem Midsommer Glow, který je inspirovaný švédskými slavnostmi letního slunovratu a přesně tak i podle mě voní – jemně, něžně, květinově, zkrátka jako pozdní švédské léto. A můj největší favorit? Midsommer Glow tělový olej, který je neskutečně hydratační, nádherně voňavý a já se po jeho aplikaci cítím jako v lázních. Na zimu navíc jako dělaný. Celou řadu produktů Barnängen seženete v drogeriích dm. A pak už bude jen na vás, jestli si budete dopřávat čas jen pro sebe a vaše tělo, který je skvělou rovnováhou tomu uspěchanému životu.

5. Přineste si kousek přírody domů


Švédové jsou z přírodou hodně propojení a mají ji neustále na dosah. Možná díky tomu jsou tak vyrovnaní a spokojení. My se sice takovou divokou přírodou pyšnit nemůžeme, ale taky máme krásná místa, kde se můžete pořádně nadechnout a užít si nerušený klid. Teď v zimě to jde o něco hůř a málokomu se do těch plískanic chce. Já mám na to jednoduchý návod – nosím si kousek přírody domů. Můžou to být šišky, větvička, kaktus, pokojová rostlina, zkrátka cokoli, co vám doma udělá kousek té přírody. Je to uklidňující a krásně, seversky, to doladí interiér.

Lagom je skutečné umění rovnováhy, je to téma, které je mému srdci v poslední době hodně blízko. Celý jeho koncept je vlastně nesmírně jednoduchý a snadno se dá zařadit do našeho každodenního života, bez jakýchkoli drastických změn a dramat. Já to cítím jako pozitivní přeměnu směrem k vyváženějšímu životu a nalezení štěstí. A jakmile takové spokojenosti dosáhnete, bude se vám krásně žít, slibuji!

Mějte se báječně a nezapomínejte, že ani moc, ani málo, je ta nejlepší možná cesta!

*Sponzored content

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Follow:

5 Comments

 1. 10.12.2017 / 13:59

  Děkuji za seznámení se slovíčkem lagom, hygge se mi totiž děsně zalíbilo :). Pěkný článek, mít čas na sebe, sednout si a uvědomit si, co se v našem životě deje, je to nejdůlěžitější!

 2. Bára
  11.12.2017 / 8:27

  Moc hezký článek 🙂 Moc se mi líbí tvé nevtíravé pojetí evidentní reklamy a i když je to sponzorovaný článek, je to napsané s nějakým poselstvím, hloubkou a mile. Jsi jedna z mála blogerek, která to skutečně umí.

 3. Blanka M.
  11.12.2017 / 11:20

  Alex, moc pěkný článek. Ano, vyrovnaný životní styl – to je to, o co se snažím i já. Ale bohužel někdy se nechám “převálcovat” okolnostmi a zásady vezmou za své. Takže se stále mám co učit….
  Jinak souhlasím s komentářem Báry.

 4. 11.12.2017 / 20:51

  Máš úplnú pravdu, vytriediť si veci mi vždy dosť pomôže. Tú kozmetiku som už v DMke videla, no neskúšala som ju zatiaľ. A inak ak si na seba spravím čas a doprajem si trochu tej starostlivosti hneď sa cítim lepšie. Som taká pokojná a zrelaxovaná.

 5. Viki
  15.12.2017 / 8:37

  presne takéto články ma nútia zamýšľať sa nad svojim životom 🙂

  Viki Ceglédyová

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?