5 STEPS TO BOOST YOUR PRODUCTIVITY

Pěkný večer přeji! Únor je za námi a i když byl o kousek kratší než jiné měsíce, já mám pocit že jsem stihla věcí jako za půl roku. Tak kupříkladu založit PR agenturu, vytvořit jí webové stránky (věřte mi, že tahle položka nám zabrala snad nejvíc času), nafotiti asi 200 fotek pro různé sociální sítě, být součástí několika krásných kampaní, užít si víkendy s rodinou a přáteli, shlédnout dva různé seriály a občas si i prostě jen tak oddechnout. Být zaneprázdněný a nemít na nic čas totiž ještě neznamená mít hodně práce. Všechno je to jen o tom, jak dokážu být produktivní. Jak si umím věci naplánovat a pak ten svůj plán samozřejmě plnit. Dneska vás zvu do své „Home Office“, kde se všechny ty nápady rodí a prozradím vám pár tipů, jak tu svou produktivitu vyburcovat k lepším výsledkům. Protože znáte to, čím rychleji všechno budeme mít hotové, tím víc času na milované osoby a aktivity nám zbyde. A o to víc si ty naše životy užijeme!

rámky, hrnek, lampa, miska, skleněná váza – KIKA nábytek

1. Najděte si své kreativní místo


Už je to nějaký ten pátek, co se mou kanceláří stal náš obývák. Rozhodnutí být pánem svého času pořád považuju za jedno z nejlepších, které jsem mohla udělat. Ale. Je tady jedno velké ALE. Když máte pracovní dobu od do, sedí nad vámi šéf a máte jasně dané úkoly a priority, nestane se vám, že si v půlce dne zalezete do peřin a podíváte se jen na jednu epizodu toho napínavého seriálu (pak je z nich samozřejmě pět). Když ale pracujete doma, tyhle nástrahy na vás číhají ze všech stran. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se s tím vším časem naučila pracovat. Najednou jsem totiž nemusela nikam za prací cestovat, termíny pro klienty a kampaně byly pěkně rozházené, takže jsem měla pocit, že dneska ještě nic nemusím a pak jsem samozřejmě pracovala na poslední chvíli dlouho do noci. Jednou jsem pracovala z pohovky, pak z postele, občas si sedla ke stolu a nevěděla, co se sebou. Pročetla jsem desítky blogů holek, které se rozhodly jít stejnou cestou jako já a vyčetla z nich jednu zásadní informaci. Musíte si vytvořit svůj pracovní prostor!

Místo, které vás okamžitě vtáhne do trochu jiného módu, než „jsem doma a nic nemusím“. Takové místo, které vás bude inspirovat k práci, ale zároveň vás nebude rušit. Doporučuji si ho udělat opačným směrem, než je televize (vím, o čem mluvím). Já k práci potřebuju trochu chaosu, prázdný stůl mi nedělá dobře. Proto se mi nejlépe pracuje, když na něm mám své oku lahodící zátiší, lampu, nějaké obrázky (třeba ty od neskutečně šikovné Lucie z Love & Story Design), spoustu malých sešitů, časopisy pro občasný relax a inspiraci a svíčky, na těch si teď ujíždím. A pokud nejste stejný případ jako já a pracujete z kanceláře, stejně si ten svůj stůl přetvořte k obrazu svému. Stačí jen pár malých dekorací a hned se vám k němu bude zasedat o kus lépe!

2. Stanovte si režim


Pro práci z domova naprosto klíčová záležitost! Pro vás, co mají normální zaměstnání asi běžná věc, já vím. Ale být sám sobě šéfem prostě vyžaduje notnou dávku přísnosti. Po dvou měsících naprosto rozhozeného režimu jsem se dokopala k tomu, abych vstávala ve stejnou hodinu a k počítači nebo foťáku taky ve stejnou hodinu usedala. Pořád ho ještě neumím v šest zaklapnout, ale tolik změn najednou prostě nejde, takže mám alespoň další cíl, jak se ve své produktivitě zlepšit. Už to ale málokdy bývá tak, že končím o půl jedné v noci úplně vyčerpaná a neodpočatá. Dost mi i pomáhá, když si naplánuju nějaké cvičení a napíšu si ho do kalendáře stejně jako schůzky. Vyčlením si na něj čas a snažím se to dodržet. Vím, že práci musím mít do té doby hotovou a je to další motivace, jak být výkonnější. Po celém dni u počítače je to víc než žádoucí, hned mám ze sebe lepší pocit a hlavně víc energie.

3. Pryč se všemi rušiči


Kdo by občas nezabrousil na Facebook, Instagram, nebo nezkouknul nějaké to Youtube video, že? Problém nastává ve chvíli, kdy vás tyhle věci ruší od práce. A mě teda ruší dost pravidelně. Stačí jedno zapípání na Whatsappu, zpráva na IG, nové video mé oblíbené Youtuberky a je po jakémkoli soustředění. Vypněte si na telefonu všechna upozornění, na počítači mail, odhlašte se z Facebooku a soustřeďte se 100 % na to, co máte v danou chvíli dělat. Jestli patříte ke generaci, která musí být neustále online, jinak má abstinenční příznaky (taky tam jsem, nebojte), po splněném úkolu si dejte deset minut na sociálních sítích. Pak je ale zase pěkně vypněte a vnořte se do práce. Všichni tihle malí rušiči vás jenom zdržují a ukousávají vám váš drahocenný volný čas.

Zároveň nepřebíhejte od jednoho úkolu k druhému. Samozřejmě, že pokud pracujete na něčem velkém, co chce čas, jinak to ani nejde, ale pokud zrovna vytváříte tabulku, píšete článek, nebo plánujete směny, dodělejte to. I když vás to v danou chvíli příšerně nebaví a máte sto chutí začít s něčím jiným. Pokud máte opravdu krizi, raději si jděte uvařit čaj, nadýchejte se čerstvého vzduchu, protáhněte se, ale k úkolu se vraťte a pak si jej jen pěkně odškrtněte. I s tou přestávkou vás to ve finále bude stát méně času, než neustále přebíhání z jednoho úkolu na druhý.

židle s kožíškem, kožešiny – KIKA nábytek

4. Umění říct ne


Máte toho nad hlavu, kolega vás požádá o pomoc a vy nedokážete říct v tu chvíli ne? Tak se to urychleně naučte, jinak z toho začnete šílet (jako tenkrát já). Lidi, kteří umějí říct důrazně, ale zároveň slušně ne, to mají v životě vážně o dost jednodušší. Sama jsem se vždycky příšerně bála, že když jednou klienta odmítnu, už se mi nikdy neozve a kývala na veškerou příležitost, která se mi naskytla. Ty nervy za ty peníze ale rozhodně nestály. Když se mi do nějakého projektu nechce, slušně ho odmítnu a ani vteřinu si nevyčítám, že bych si za něj mohla vydělat na ty pěkné boty, co jsem viděla. Ale řeknu si, že ten čas, který jsem právě ušetřila, můžu strávit podle svého, se svými nejbližšími, sama se sebou. A to je mnohem víc, než cokoli jiného. To víte, že mám pořád práce až nad hlavu, ale jen takové, která mě těší. Takové, od kterých se snažím co pět minut v myšlenkách utíkat a které mi trvají příliš dlouho v porovnání s odměnou, už prostě nemají v mém nabitém programu místo. Obrovská úleva!

5. Odměna a těšení


Každému při práce občas dojde dech a motivace. I já mám chvíle, kdy bych nejraději se vším sekla, zavřela se do ložnice a týden nevylezla. Přesně v takovém okamžiku produktivita samozřejmě klesá na minimum a já se plácám z jednoho úkolu na druhý. Když mě občas takové období dožene, musím si dát nový cíl, něco, na co se budu těšit, co mě namotivuje k tomu, abych práci dokončila co nejlépe a nejdřív. Někdy je to vidina výletu někam za hranice, jindy třeba společný sobotní program s mým milým, na který se celý týden těším. Jindy si dojdu koupit luxusní svíčku a vůbec mě ta nekřesťanská cena netrápí, pořídím si nové doplňky do bytu (což začíná být v poslední době mnohem větší radost, než kosmetika), nebo se objednám na masáž uprostřed týdne, abych si to prostě udělala hezčí. Mohou to být úplné maličkosti, nebo velké věci, důležité je si vždycky uvědomit, proč svou práci děláte a co na vás za to snažení čeká.

Co děláte pro svůj úspěch a radost z práce vy? Máte nějaký osvědčený trik, jak být stále motivováni a do práce se každý den těšit?

 

 

 

 

Mějte se krásně a až zítra budete zasedat k pracovnímu stolu, vyzdobte si ho třeba malou kytkou a řekněte si, že po celém dni něčím skvělý odměníte. Jen tak.

*Článek vznikl ve spolupráce s KIKA nábytkem

Follow:

9 Comments

 1. Bára
  1.3.2018 / 0:01

  Páni Alex…nová PR agentura, to moc gratuluji👏 povíš nám víc, co tě k tomu vedlo, jaké bylo rozhodování a tak…
  A v každém případě držím palce, ať se daří😉

  • Tale of Miss A
   Author
   1.3.2018 / 23:51

   Ahoj Baru, moc děkuji! Určitě vám k tomu něco víc povím, teď je to všechno takové hektické a čerstvé. Každopádně mě k tomu vedlo hodně věcí a je mi jasné, že to spoustu z vás zajímá, takže jakmile se to trochu uklidní, napíšu všechno!🖤

 2. Blanka M.
  1.3.2018 / 10:41

  Alex, super článek. Díky za něj. 100% souhlas.
  Zdraví Blanka

  • Tale of Miss A
   Author
   1.3.2018 / 23:49

   Moc děkuji Blani!🖤

 3. Nela
  1.3.2018 / 23:22

  Vau! Ja taky gratuluji!💫 .. Moc hezky clanek – jako vzdycky☺️.. ps. Jake mas ocni stiny?

  • Tale of Miss A
   Author
   1.3.2018 / 23:48

   Moc děkuji Nelo! Stíny jsou mix z paletky Heat od Urban Decay, nepoužívám teď nic jiného.:)

 4. Kamila
  4.3.2018 / 15:38

  Ahoj Alex, skvělý článek, můžu se zeptat, jaký jsi barevný typ? Asi budeš letní, že? Otázka trochu mimo, ale napadla mě kvůli tomu starorůžovému svetru, moc ti sluší.

 5. Iva
  7.3.2018 / 9:50

  Hezký praktický článek a je super, že u PR agentury jsou tvé fotky 🙂 mám je ráda. Hodně štěstí!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?