IT’S BAKING TIME

Krásné Velikonoční pondělí přeji! Jen co jsem ráno otevřela Instagram, valilo se na mě ze všech stran jedno vajíčko za druhým. A protože letos jsme zůstali v Praze a ani jeden těm velikonočním tradicím moc nedáme, má veškerá výzdoba se scvrkla na kočičky z Jiřáku ve váze. V hlavě jsem už ale dlouho měla plán, že vám konečně sepíšu a nafotím ten recept na zdravou bábovku, o který si neustále píšete. A kdy jindy se do mrkvové bábovky pustit, než na Velikonoce! Já si u pečení vždycky neskutečně odpočinu, můj muž si pak libuje, jakou dobrotu jsem upekla a Míňa trpělivě vyčkává pod kuchyňskou linkou v domnění, že něco zákonitě musí spadnout. Ale konec řečím, jdeme péct!

Asi jste na mém instagramu vypozorovali, že jsem už téměř měsíc vegan. Takže ve stejném duchu se nesla dnes i celá bábovka. Není na tom nic složitého, místo dvou vajíček jsou použila jeden zralý banán, místo klasického jogurtu kokosový a místo máslo, které používám stejně jen na vytření formy, kokosový olej. Na tomhle receptu mám nejraději jeho variabilnost. Dá se upéct téměř z čehokoli! Můžete udělat super zdravou variantu, ale klidně si můžete dopřát i poctivou vláčnou bábovku. Můžete přidat oříšky, sušené ovoce, vyměnit žitnou mouku za pohankovou, zkrátka si bábovku upéct přesně podle chuti. Abych byla upřímná, dneska je to poprvé, kdy jsem si všechno vážila (abych vám mohla poreferovat), většinou ale vše přidávám od oka, jen si hlídám, aby mělo těsto správnou konzistenci. A podařila se mi zatím vždycky! Dost to ale přikládám té zázračné formě od Nordic Ware z Kuliny, protože mé dřívější pokusy v té silikonové vždy skončily naprostým fiaskem. Tedy, bábovka byla chuťově dobrá, ale tvar naprosto nepublikovatelný. Navíc mě na ní baví, že si můžu upéct dvě menší bábovky zároveň a do každé přidat něco jiného.

Z čeho bábovku uděláme?

 • 300 g strouhané mrkve
 • 300 g žitné mouky (ale může být jakákoli jiná)
 • 100 g nasekaných vlašských ořechů
 • 3 lžičky prášku na pečení
 • hrst chia semínek
 • lžička muškátového oříšku
 • lžička skořice
 • kůra z bio citrónu (na pečení vybírejte opravdu bio kvalitu bez chemicky ošetřené kúry!!!)
 • 1 zralý banán (nebo 2 vejce)
 • 350 g kokosového jogurtu (nebo klasického smetanového)
 • datlový sirup (tady to nechám zcela na vás podle chuti)
 • 3 lžíce kokosového oleje
 • rozinky namočené přes noc v rumu (mohou být ale i jiné suché plody nebo oříšky)

Jak na to?

1. Postup je naprosto jednoduchý. Rozehřejeme si troubu na 180°C, vymažeme formu máslem nebo jiným tukem (já použila kokosový olej) a vysypeme hrubou moukou.

2. Nastrouháme mrkev, můžete i nahrubo, tak ji dělám já, rozmačkáme banán (nebo rozšleháme vejce), přidáme olej, a 300 g jogurtu. Důkladně promícháme.

3. V další míse si smícháme všechny suché ingredience – mouku, nasekané ořechy, prášek na pečení, chia semínka, koření a kůru z citrónu.

4. V další míse si smícháme všechny suché ingredience – mouku, nasekané ořechy, prášek na pečení, chia semínka, koření a kůru z citrónu.

 

5. Směs suchých ingrediencí pak přidáváme postupně do první nádoby a mícháme. Nelekněte se, že je těsto poměrně tuhé, není to klasické bábovkové těsto, které teče, naopak by mělo být dostatečně tuhé, protože mrkev pak během pečení pouští vlhkost a bábovka by byla uvnitř nedodělaná. Přidáváme datlový sirup (můžete i klasický cukr, med, nebo jiný sirup), případně ještě jogurt, pokud by bylo těsto opravdu příliš tuhé a nešlo by promíchat.

 

6. Na závěr do těsta nasypeme rozinky nebo jiné oříšky, promícháme a lžící plníme do formy. Bábovku dáme péct na cca 55 minut, ale záleží na vlhkosti mrkve i vaší troubě, já ji pokaždé peču trochu jinou dobu. Ke konci pečení zkontrolujte těsto zapíchnutím špejle – pokud na ní nic nezůstalo a vytáhli jste ji čistou, bábovka je hotová!

 

7. Pak už jen stačí nechat vychladnout, pokud chcete, tak posypat cukrem (my jsme ji nechali vyloženě zdravou) a dát se do mlsání. Já si jí ráda ještě namáčím do jogurtu a pokapu datlovým sirupem přímo na talíři, to je teprve dobrota!

 

Forma na bábovky – Nordic Ware, misky – Zone, zástěra – MÜkitchen, útěrka – MÜkitckitchen

 

Už teď se těším, až se vrátíme z procházky a vychutnáme si ji s odpolední kávou. Pečete občas taky zdravě? A máte nějaký recept, který vám pokaždé zpříjemní nejen sváteční den?

Mějte se krásně a jestli budete péct, nezapomeňte se pochlubit! Pac a pusu!

* Děkuji Kulině.cz, že můžu péct ty nejlahodnější bábovky!

Follow:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?