GET THE MOST OF YOUR SHORT TRIPS

Krásný začátek týdne vám přeji! Tenhle článek vám sepisuji už od mého návratu z naší holčičí mini dovolené v Miláně a Benátkách. Nějak v tom počasí ale nebyla síla ani chuť a tak jsem vysedávání u počítače vyměnila za vysedávání s rodinou, mým mužem a přáteli a vsadím se, že jste to měli, nebo stále máte, dost podobně. Od chvíle, co jsem vysedla z letadla ale spřádám plány na další výlety. Cestování je totiž prudce návykové! Pokaždé, když přijedu do nějaké nové destinace, mám motýly v břiše jako při prvním rande a nemůžu se dočkat, až si hodím kufr do hotelu a začnu objevovat. Tenhle článek mě napadl ve chvíli, kdy mi spoustu z vás dalo tipy, co neminout v Miláně a Benátkách. Víc než polovina mi totiž napsala, že ani jedno z měst je neuchvátilo a jeden den na ně by klidně stačil. Stejný „problém“ jsem měla u Bruselu a Brug. A já přitom byla ze všech zmiňovaných míst naprosto unešená! Ještě se mi nestalo, že bych se někam vydala a vrátila se zklamaná. Vím, že každý má jiný pohled na věc, vkus a požadavky, ale taky znám spoustu těch zklamaných lidí, kteří si to možná jen neumí užít. A tak jsem pro vás připravila pár tipů, jak na takové krátké úniky z domova, jak si odpočinout, nasát atmosféru a hned po návratu se těšit na další výlet!

UDĚLEJTE SI SEZNAM

Před každou cestou si dělám seznam, no dobře dva. Jeden s věcmi, které si nesmím zapomenout sbalit (abych pak nelítala po městě a nesháněla kartáček a pastu) a druhý se seznamem míst, které chci vidět. Inspiraci hledám různě, od průvodců, přes internet (bod níže) až po doporučení přátel nebo vás. Píšu si úplně cokoli, památky, kavárny, restaurace, obchody, galerie, parky, zkrátka cokoli, co mě na mé cílové destinaci zaujme. Poznámek mám pak tolik, že by ani dvoutýdenní pobyt nestačil, mám pak ale z čeho vybírat.

PROJEĎTE PINTEREST A INSTAGRAM

Jasně, o těch nejlepších turistických místech se dočtete v každém průvodci, ostatní věci jako bistra, zajímavé výstavy a akce se mění každým dnem. Mě se pro všechny mé výlety za hranice osvědčil Pinterest a Instagram, kterým žádná novinka neunikne. Na Instagramu hledám podle místa, do Pinterestu si pak zadávám hesla typu „nejlepší kavárny“ a „místní obchody“. Podle toho si pak vybírám i lokalitu pro mé ubytování, mám ráda, když bydlíme v nějaké „cool“ čtvrti plné skvělých podniků a obchůdků, které u nás rozhodně nejsou.

NEPLÁNUJTE TOLIK

Možná to podle prvních dvou bodů vypadá, že mám každý výlet dokonale „nalajnovaný“. Naopak! Do mapy (ano, vždycky s sebou vozím papírové mapy, na rozdíl od Google maps v telefonu mají prostě kouzlo) si všechny ty záchytné body nakreslím a když zrovna procházím nějakou čtvrtí, mám jistotu, že blízko se určitě nějaká stylová kavárna najde. To víte, že se ráda podívám na hlavní památky, ale nehodlám kvůli nim na dovolené vstávat v šest, abych mohla vystát frontu na vstupenky. To si raději užiju pomalé ráno v té roztomilé kavárně a pak se pomalou chůzí procházím městem. Za nosem! Několik „přeplánovaných“ výletů už jsem zažila a jediné, co jsem si z nich odvezla, byla únava, vyčerpání a zklamání, že jsem sice viděla vše, ale užila jsem si to pomálu.

NÁSLEDUJTE MÍSTNÍ

Procházet se po hlavní turistické ulici je skvělé, ještě skvělejší je ale odbočit do nějaké malé uličky a zjistit, jak vlastně žijí místní. Místo rychlé kávy ve Starbucksu si sednout do útulné kavárny plné místních a jen tak sledovat chod a ruch města. Jít na trhy, vyzkoušet tamní speciality, které mnohdy nejsou sice servírované na velkých bílých talířích, ale papírových táccích, nebo se zeptat mladého páru, kde to mají nejraději. Uvidíte, že tenhle způsob objevování si hodně rychle zamilujete, já už si to „po staru“, tedy jen ve vyhlášených turistických šlépějích ani neumím představit.

NESNAŽTE SE STIHNOUT VŠECHNO

To víte, že ráda chodím po muzeích, galeriích, historických památkách, ale když vidím ty hodinové fronty, které někde prostě bývají, raději si tu nádheru prohlédnu zvenku a pokračuju dál. Naštěstí to s mým cestovatelským a životním parťákem máme úplně stejně. Sixtinskou kapli sice známe jen z fotek, zato jsme obešli celý Vatikán a stihli si dát to nejlepší gelato v Římě. Díla Van Gogha jsem pohromadě všechny taky neviděla, ale ten relax v přilehlém parku s nejvoňavější vaflí stál taky za to. Navíc není nic lepšího, než si slíbit, že se tam musíme ještě vrátit a sbírku zážitků zkompletovat.

Sukně –  Zara, Top – & Other Stories, Klobouk – M&S, Boty – Vagabond, Brýle – Bershka, Náhrdelník – Céline, Kabelka – Nalí

A ta nejlepší rada na závěr? Schovejte někdy mapu, vypněte telefon a ztraťte se. Jděte za nosem, tam, kam vás to nejvíc táhne, dost možná objevíte naprosté skvosty!

Mějte se krásně a užívejte si léta!

Follow:
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?