JAK PŘEŽÍT PONOVOROČNÍ SPLÍN

Krásný začátek týdne přeji! Nevím, jak to máte vy, ale letos mám pocit, že ponovoroční chmury na nás dopadají nějak víc, než obvykle. Alespoň v mém okolí to slýchávám kudy chodím. To nejkrásnější období s našimi nejbližšími je za námi, spousta pracovních a školních povinností před námi, jaro už nám o sobě sice dává pomalu vědět, ale pořád kolem panuje taková ta městská šeď. Zimu miluji, ale tu pravou na horách. To, co bývá na začátku roku venku, mi k lepší náladě dvakrát nepřispívá, množství práce taky ne a tak nezbývá nic jiného, než nad tím vyzrát jinak. Počasí se teď sice snaží a to víte, že je to na mém rozpoložení hned znát, co ale ve chvíli, když není každý den zalitý sluncem? Mám pro vás pár tipů, co na zimní chmury a jarní neduhy pomáhá mě.

Pořádek nejen v hlavě

Jestli mi něco v poslední době opravdu pomáhá utřídit myšlenky a udělat si v životě trochu pořádek, je to úklid. A teď nemyslím lítání po bytě s prachovkou. Myslím důkladnou čistku všeho nepotřebného, co se v mém bytě, šatníku, nebo třeba jenom v kabelce nachází. Možná si říkáte, že když vám není do zpěvu, úklid je to poslední, do čeho by se vám chtělo. Je to jako s cvičením – musím se k němu zuby nehty dokopat, ale ten pocit potom, ten je k nezaplacení! Takže když na mě jdou zimní chmury, venku je počasí pod psa a já bych se ideálně zavrtala hluboko pod deku s kýblem zmrzliny, dám se do třídění. Nejraději začínám šatníkem, protože tady pak vzniká spoustu prostoru k udělání si následné radosti (podle logických holčičích počtů – když něco posílám dál a zbavuju se několika kousků, je třeba je pak doplnit něčím novým). Pokračuji ložnicí, kuchyní, koupelnou, každičkou komodou, šuplíkem, krabicí, probírám se zkrátka vším a zbavuju se věcí, které mi už nedělají radost. Není to akce na jeden večer a pokud jste takovou čistku nikdy pořádně nedělali, může vám zabrat i několik víkendů, ale uvidíte, že s protříděnou domácností se výrazně zlepší i vaše psychika a váš život bude najednou mnohem méně komplikovaný. 

Vypnout a pořádně se zapotit

Je jen málo věcí, u kterých dokážu totálně vypnout. I během masáže nebo relaxu v sauně mi neustále šrotuje hlavou, co všechno bych ještě měla zařídit, na co jsem zapomněla, co mě následující den čeká. Jediný okamžik, kdy na nic nemyslím (dobře, možná na to, až ta muka skončí), je cvičení. Stačí půl hodina s Jillian, kdy se totálně odrovnám, zpotím, vyplavím endorfiny a vyčistím hlavu od starostí a špatné nálady. Chce to občas spoustu přemáhání, ale vážně to má něco do sebe. 100% zvedač špatné nálady!

Rituál s aromaterapií

Ať mám jakkoli těžký den, vždycky si najdu pár minut jen sama pro sebe. Chvíli, kdy mě nikdo neruší, kdy si můžu v klidu vydechnout a potěšit své smysly. To víte, že se v mém případě takový rituál nemůže odehrávat nikde jinde než v koupelně! Svůj několika krokový pečující postup o pleť nevynechávám nikdy, ať jsem sebevíc unavená. Když potřebuju extra vzpruhu, prodloužím si pobyt v koupelně o pár minut, napustím si horkou vanu, zapálím svíčky, popadnu knihu a kromě klasické péče o pleť se rozmazlím ještě důkladnou masáží s voňavým pleťovým olejem. Ostatně taková aromaterapie není žádný výdobytek moderní doby a dokáže s psychikou velké věci, uvolní napětí a dodá trochu klidu. Takže pokud vás chmury a deprese přepadají víc než obvykle, doporučuji si z koupelny udělat takové malé soukromé spa a vybavit se produkty, které obsahují esenciální oleje nebo jiné vonné esence.

Pokud si nevíte s výběrem takové kosmetiky rady, velmi ráda vám jednu značku doporučím. Na začátku roku jsem dostala pár produktů k testování a od té doby mám silné nutkání vyměnit všechny své dosavadní produkty za ty, které jsou k přírodě a mé pokožce mnohem šetrnější. Ty od české značky Omorfia splňují všechny předchozí body. Samozřejmě mimo jiné i to, že se jedná o 100% přírodní kosmetiku složenou z těch nejkvalitnějších surovin z celého světa. Ve skleněných obalech z českých skláren, s dřevenými špachtličkami z dubů od českých dodavatelů a s možností prázdné obaly zase vrátit výměnou za slevu na další nákup. I ten nejzarytější odpůrce přírodní kosmetiky se nad takovým konceptem přece musí pozastavit a malinko se zaradovat, nemyslíte?

Obzvlášť odličování je pro mě naprostým pohlazením pro všechny smysly! Odličovací balzám Zen Purity má díky obsahu esenciálních olejů tak nádhernou relaxační vůni, že mám opravdu alespoň na chvíli pocit jako bych se ocitla v soukromém spa. Stačí ho jen malinko rozmasírovat do pleti a všechna líčidla, nečistoty i starosti z celého dne jsou ty tam. Pak pro dokonalý pocit klidu použiji Jasmine Dew Pleťové tonikum. A zatímco já si užívám si smyslné vůně jasmínových květů, pokožka je vypnutá, hydratovaná a zregenerovaná. A pokud potřebuju doplnit do pleti vitamíny, odstranit odumřelé kožní buňky a rozjasnit, sáhnu po jemném peelingu Smootea se zeleným čajem (nádherně po něm voní). Pak následuje už ne tolik přírodní sérum a krém (nebojte, nestane se ze mě žádný ekoterorista, jen je fajn najít balanc mezi přírodní kosmetikou a tou opravdu “hi-tech”). A na závěr ta nejúžasnější masáž pleti s rozjasňujícím olejem Bright Star a mými pomocníky Jade Rollerem a masážním kamenem Gua Sha. Všechen stres, obavy a špatná nálada jsou po tomhle závěrečném rituály minulostí.

Možná si říkáte, co je na každodenním odličování a patlání všech těch produktů na pleť tak zázračného? Možná to pro vás bylo doteď jen nutné zlo před spaním a ne rituál, který je jen a jen váš a díky kterému bude vaše pleť zářit a vy se budete cítit mnohem sebejistěji. Alespoň přesně takové účinky na mě mých 15 minut v koupelně má. Ať už má být váš uklidňující rituál jakýkoli, nezpomínejte si na něj udělat čas. Uvidíte, že váš život bude najednou zase o kousek růžovější.

Plánování cest

To víte, že v ideálním světě bychom se měli těšit z každého nového dne a okamžiku, jenže v ideálním světě žije málokdo z nás. A tak jsou chvíle, kdy nás prostě netěší vůbec nic, kdy “přežíváme” ze dne na den a říkáme si, k čemu všechno to snažení v práci / doma / škole vlastně je. A přesně v tu chvíli otevírám stránky s letenkama, pokukuju po výhodných akcích a v hlavě si začnu plánovat cestu. Protože jestli jsou chvíle, kdy se cítím opravdu šťastná, je to jednoznačně při cestování. I kdyby ta cesta měla být za několik měsíců, stejně mi myšlenka na ní zlepší každý den. A tak plánuju, těším se a najednou mi všechna má práce dává mnohem větší smysl. Protože právě díky ní se můžu podívat na nová místa, poznat novou kulturu, lidi, jídlo a zase se ve svém životě o kus posunout. Takže next stop, Paris!

To důležité se děje offline

Mám to štěstí, že mám doma Míňu, která mě donutí zaklapnout počítač a jít na pořádnou procházku za každého počasí. Ještě dva roky zpátky jsem od rána do večera seděla u monitoru a protože mě čas za celý den netlačil, pracovala jsem dlouho do noci. Rozhodně to nebylo efektivní, dělala jsem místo práce spoustu jiných nesmyslných věcí a trávila online až příliš mnoho času. Teď mám díky Miňoně jasně daný program a snažím se všechno stihnout tak, abych pak po velké odpolední procházce zasedala k práci u počítače co nejméně. Večer už se snažím neotevírat ho vůbec. Stejné je to i s telefonem i sociálními sítěmi. A světe div se – čím míň času na nich trávím, tím lépe se cítím.  Chytré telefony už vám dokážou pěkně spočítat, kolik času na nich trávíte. Doporučuji si to najít a zjistit, kolik hodin denně této krabičce věnujete. Já ji mám sice i jako pracovní nástroj, přesto mě to číslo totálně vyděsilo. Okamžitě jsem si nastavila denní limit a jakmile na něj dosáhnu, aplikace už prostě nezapínám. Místo toho si dělám své beauty rituály, čtu (letos už mám přečteno 5 knih, takové skóre jsem neměla za celý minulý rok), připravuju jídlo na druhý den, vzdělávám se a věnuji se bohulibějším činnostem. Stanovte si limity, nechte telefon doma, jděte se po práci pořádně provětrat (i kdyby to byla cesta do vaší oblíbené kavárny), sáhněte po knize a uvidíte, jak skvěle vám najednou bude. A hlavně se snažte nehroutit z toho, že zatímco vy nevíte, kde vám hlava stojí, většina Instagramu si užívá dovolenou v exotickém ráji a přidává jednu vysmátější fotku za druhou. Raději pracujte na tom, abyste si něco podobného mohli střihnout brzy taky a zaměstnejte svou hlavu něčím mnohem důležitějším.

Takže moji milý, nepropadejte depresím, těšte se z maličkostí, pečujte o sebe, občas se pořádně zapoťte při sportu, odložte telefony a myslete na to, že jaro už je za rohem! Mějte se krásně!:*


Follow:
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?