3,2,1… RESTART

Sbohem léto, vítej, můj milovaný podzime! Možná by se mohlo zdát, že se po období dovolených vracíme do pracovního a školního režimu odpočatí a plní energie. S kým se ale dám do řeči, ten mi potvrdí, že by po náročném létě, kdy nic nemá svůj řád, potřeboval nějaký čas na totální reset. A já nemůžu nic než souhlasit. Ačkoli mé léto bylo hodně pracovní, snažila jsem se z dlouhých letních večerů dostat co nejvíc, trávit veškerý volný čas mimo domov, zkoušete všechny ty neobvyklé příchutě zmrzlin, vysedávat po zahrádkách (a večeřet do pozdních večerních hodin) a jednoduše si užívat život. No co vám budu vyprávět, můj návrat do normálního režimu je náročnější, než jsem čekala. A tak jsem si vymyslela plán! Plán na to, jak své tělo i mysl zrestartovat a začít nanovo. Proč bychom měli podzim “nějak doklepnout” a začít s čistým štítem až po Novém roce, že? 

1. Vzkřísit diář

Já jsem rozhodně papírová holka a množství sešitků a diářů v naší domácnosti začíná být neúnosné. Někdy je ale těžké fungovat právě s papírovým diářem, obzvlášť, když potřebujete všechny své schůzky a pracovní povinnosti sdílet s dalšími lidmi. Přesto je pro mě klasický diář vždycky takovou jistotou a formou uklidnění. Vůbec mám nejraději, když si v neděli večer sednu ke stolu, zapálím si svíčku a začnu si sepisovat vše, co mě následující týden čeká. Opakuje se to každý rok a vůbec netuším, proč tomu tak je, ale začátkem léta diář někam odhodím a funguju jen s tím digitálním. V září ho zase vzkřísím a okamžitě nabydu pocitu, že mám svůj život zase pevně v rukách. Jestli se i vy “plácáte” ve svém pracovním i soukromém programu a nejste schopni si v tom všem udělat řád, sáhněte po papíru. A pište! Udělejte si seznam úkolů, priorit, nápadů, myšlenek, snů, cílů, zkrátka všeho, co vás jen napadne a posune dál. Ten pocit, kdy si vlastnoručně můžete odškrtnout splněné položky, ten je totiž k nezaplacení. A nezapomínejte ve svém diáři na jednu veledůležitou věc – vymezte si čas jen pro sebe, každý den!

2. Pořádek nejen v diáři a životě, ale i doma

Pravidelná čistka domácnosti je to nejlepší, co jsem se v posledních letech naučila. A teď nemyslím vysávání a utírání prachu. Ale pořádný letecký den a vyčištění domácnosti od všech zbytečných předmětů, které vůbec nepotřebujete. Začněte šatníkem, to je totiž ta zábavnější část, na které se to naučíte a celý ten proces si totálně zamilujete. Navíc budete mít přehled o tom, co už máte, co vám sluší, co naopak vůbec nenosíte a co vám v šatníku ještě chybí. Já si takové čistky dělám pravidelně alespoň 4x do roka a víte co? Nepamatuju si na den, kdy jsem tzv. “neměla co na sebe”. Mám o polovinu míň věcí a přitom tolik možností. No a ve stejném duchu pokračuji v čistkách i ostatních částí bytu. Od kosmetiky až po poslední šuplík v kuchyni. Nevěřili byste, kolik zbytečných “nástrojů”, které jste nikdy nepoužili (ale nutně tenkrát museli mít) najdete. A jak dobře vám bude, když se jich zbavíte (a navíc s nimi někomu jinému třeba uděláte radost). Věřte, že jakmile se všech zbytečností, které vás ve finále jen zdržují, zbavíte, budete se cítit jako znovuzrození. A všechno, ale opravdu všechno bude jednodušší! Mimochodem, skvělé tipy, jak na to, má moje kolegyně Lucie, tak se k ní na IG koukněte.

3. Rutina

Možná si říkáte, že každodenní rutina je nuda, ale kdo pracuje sám na sebe, moc dobře ví, jak takovou rutinu k životu potřebuje. Kolikrát mám dny tak rozházené, že alespoň nějaký styčný bod v mém programu opravdu ocením. Vytvořte si svou rutinu, rituál, který budete dělat každý den, ať už je to ranní jóga, večerní běh, kafe cestou do práce nebo “me time” večer v koupelně. Hlavně tu svou rutinu mějte rádi a každičký den se na ní těšte. A taky si ji pište do diáře a večer si ji úspěšně odškrtněte. Dodá vám. to pocit, že váš rozlítaní letní život je ten tam a vy máte zase nějaký řád. 

4. Restart pro pleť

Upřímně? Zatímco celé léto má pleť vypadala krásně, poslední dva týdny je to… peklo! Myslím, že zmrzlin, aperolů a dlouhých letních nocí už měla prostě dost a dala mi to pěkně najevo. Takže já jsem najela na S.O.S. program a slíbila, že jí to všechno vynahradím. Velkým pomocníkem mi v tom je Advanced Night Repair Intense Reset Concentrate od Estée Lauder*, který se přesně pro podobné příležitosti dokonale hodí. Pokud totiž potřebujete zmáčknout restart nejen vy, ale i vaše pleť, jste na správné adrese. Není to klasické sérum, jak ho znáte, ale opravdu regenerační kúra, která velmi intenzivně pomáhá přes noc zachránit a obnovit vzhled pleti, která je stresovaná životními momenty (a je úplně jedno, jestli jsou šťastné nebo smutné, mé léto bylo zatraceně šťastné, ale…intenzivní a pleti se to prostě nezdálo). Právě během spánku má pleť ty nejlepší podmínky k regeneraci, ostatně ne nadarmo se říká “beauty sleep”, do našeho jazyka velmi volně přeloženo – vyspat se do krásy. Tato kúra se tedy používá v noci, po klasickém séru a před krémem. A hlavně pravidelně! To je klíč k úspěchu asi ve všech oblastech našeho života, v péči o pokožku nevyjímaje. Už po chvilce od použití ucítíte úlevu a zklidnění, ráno bude pleť obnovenější, zářivější a po několika dnech uvidíte, jak se mění její textura. Od méně viditelných póru až po mnohem lepší hydrataci (pro všechny sušinky skvělá zpráva – kúra obsahuje velmi koncetrovanou kyselinu hyaluronovou). Takže pokud restart, vezměte to pěkně od podlahy, tedy od obličeje.:) Nejenže se budete se zdravou pletí cítit lépe a sebejistěji, ale ještě si ušetříte spoustu minut ráno před zrcadlem s make-upem.

5. Čas na lelkování

Ano, i nicnedělání k restartu patří. Můžete se do toho všeho pustit naplno, ale dost možná vám velmi rychle dojdou baterky. Takže všeho s mírou! Mít volno a jen tak koukat do zdi (neboli oblíbeně prokrastinovat) se sice v dnešní době nenosí, já si ale myslím, že je to stejně důležité, jako tvrdě pracovat a jít si za svým cílem. Najít balanc mezi tím, kdy ještě nepatříme do kategorie lenochů, ale ani do té s nálepkou workoholici, je složité, a každý ho má někde úplně jinde. Pokud ale nepadáte denně vyčerpáním do postele, ale zároveň si postupnými krůčky plníte své sny, jste na správné cestě. To víte, že je občas nutné se “kousnout” a vydat se ze sebe maximum, pak se za to ale náležitě odměnit časem jen pro sebe, načerpat síly a zmáčknout restart. 

Takže mí drazí, plánujte, sepisujte si cíle, udělejte si doma pořádnou čistku, ať můžete začít doslova s čistým štítem, zařaďte do svého zajímavého programu úplně obyčejnou rutinu, pečujte o sebe a hlavně nezapomínejte jen tak být, bez výčitek, s radostí. A užijte si ten nejbáječnější podzim! 

*Spolupráce

Follow:
Share:

2 Comments

 1. Barbora Jakešová
  16.9.2019 / 10:02

  Jak jsem viděla ten Moleskine diář, říkala jsem si, že to bude nějaký pěkný článek pro mě, věčnou začátečnici :-))) Já taky miluju po létě udělat debordelizaci života, věcí v domácnosti, vyhážu co můžu (a to jsem doma minimalista, moc toho nemám, ale přesně jak píšeš, ono se vždycky něco najde) a začnu si užívat domácí pohody…akorát to teplo mi chybí, jsem 100% letní holka 🙂 krásný podzim Alex

 2. Barbora
  1.11.2019 / 19:00

  Báječná shoda náhod přečíst si dnes tenhle článek, vážně. Akorát jsem si vyzvedla diář na poslední 2 měsíce tohoto roku, protože potřeba mít věci “pod kontrolou”, hezky postaru na papíře zvítězila nad ambicí vést si letos diář pouze elektronický. Do léta jsem to zvládla, ale s podzimním návalem mám pocit, že bez papíru to nedám. A je mi jasné, že 2020 bude znovu diářový 😊
  Díky za tip na sérum, bojuji se stejným problémem, i za celý článek. Přečten u kávy, s úsměvem na rtech. Hodně sil, Alex 😊 za ten Celine kabát to stojí 🤤

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?