JAK NAKUPOVAT SVĚDOMITĚ (A MÍT STÁLE CO NA SEBE)

Krásný den a vlastně rovnou i nový rok vám přeji! To je doba, co jsme se tady neviděli a neslyšeli! Já vím, kadence článků tady v poslední době moc četná nebyla, ale zdraví a práce dá někdy jednomu člověku dostatečně zabrat. Ne, že by snad práce bylo méně, jsou ale témata, kterým bych se v tom mém malém online koutku ráda věnovala, taková, o kterých by se mělo psát a hlavně mluvit. Jedním z nich je určitě větší udržitelnost v módním průmyslu. 

Je to pár let, co jsem při vysoké škole pracovala v jednom fast fashion řetězci. Pro 24 letou holku milující módu ta nejlepší možná práce. Každodenní přísun nových trendů, zaměstnanecké slevy, asi si dokážete představit, jak tehdy vypadal můj šatník. Hádáte správně, praskal ve švech. To ovšem ani v nejmenším neznamenalo, že bych měla co na sebe. Bylo tomu přesně naopak, čím víc jsem nakupovala, tím déle jsem ráno stála zoufale před skříní. Ranní “nemám co na sebe” je ale samozřejmě ten nejmenší problém. Jak všichni víme, výroba a likvidace obrovského množství levného oblečení je pro naše životní prostředí a pro život mnoha pracovníků, kteří jej šijí, žalostná. Rychlost, jakou dokáží velké řetězce reagovat na aktuální trendy, neuvěřitelná. Velké módní domy přijdou s novou kolekcí, kterou vynesou celebrity a influenceři a za pár týdnů už si je můžete pořídit za zlomek ceny (a kvality) v nejbližším nákupním domě. Je těžké odolat, a to nemluvím o období, kdy se cedulky přelepí červenou cenovkou a naše mozky se totálně zatemní. A skříně praskají ve švech! 

Dneska už se na to dívám jinak, byly ale doby (a není tomu tak dávno), kdy jsem výše zmíněnému podléhala pravidelně. Dnes se považuju za minimalistku, která má módu pořád ráda, jen už jsem místo experimentování a huntování naší planety přišla na to, jak si sestavit takový šatník, který mi bude přinášet radost každý den. Bez impulsivních nákupů levných nekvalitních kousků. 

1. Všichni nemusíme vypadat stejně


Pamatujete, jak jste v 5. třídě prosily mámu, aby vám koupila stejnou mikinu, jako má vaše spolužačka? Je to naše přirozenost chtít to, co mají ostatní, obzvlášť, pokud jim to náramně sluší. A teď si to převeďte do dnešní doby – stačí otevřít Instagram a během 5 minut máte pocit, že potřebujete 120 nových kousků. I já tohle zažívám asi 15x za den! Je skvělé mít neustálý přísun inspirace a možnost ukládat si oblíbené outfity (a během pár vteřin mít ty stejné kousky v košíku). Nemusíte je ale hned kopírovat od A do Z. Inspirujte se kombinací barev, podívejte se do skříně, jestli náhodou nemáte podobně střižené kalhoty, stejně huňatý svetr jen v jiné barvě – zkrátka využijte toho, co máte doma. Nakonec zjistíte, že se z vašeho šatníku dají vytvořit úžasné kombinace. Inspirujte se, ale nekopírujte! Nemusíte vymýšlet, co už bylo vymyšleno (a funguje to), jen si to udělejte podle svého a buďte originální. 

2. Test #30 wears


Nedávno jsem někde četla o kampani #30wears. Jejím smyslem je zamyslet se nad tím, zda novou věc opravdu vynosíme. Při každém nákupu nového kousku bychom měli přemýšlet nad tím, zda ji vynosíme alespoň 30x. Možná vás překvapí, jak často si kupujete věci jen na jednu příležitost. Takže pokud si řeknete ne, nechte oblečení na ramínku v obchodě. Místo toho investujte do všestranných kousků, které můžete nosit a “stylovat” na tisíc způsobů. 

3. Vybavte svůj šatník kvalitními základními kousky


Jakmile bude váš šatník obsahovat opravdu kvalitní základní kousky, už nikdy se vám nestane, že nebudete mít ráno co na sebe. Říkáte si, že kupovat obyčejnou bílou košili za víc než pět stovek je zbytečné? A místo toho si pořídíte 5 košil s různými vzory a volánky, které vás sice baví v daný okamžik, kombinovat se dají ale jen s minimem kousků z vaší skříně. S bílou košilí uděláte parády při tolika příležitostech! Stejně tak s kvalitními bavlněnými triky v základních barvách, černém saku, dlouhém vlněném kabátu, kvalitních a perfektně padnoucích džínách nebo černých midi šatech, ve kterých se budete cítit sebevědomě a žensky. A že stojí mnohem víc než šaty, za které běžně utrácíte? Berte to tak, že už za ně utrácet nebudete muset. Protože si stejně nejraději vezmete ty, které budou mít dokonalý střih, příjemný materiál a budete je moct obléknout na všechny možné večírky, pracovní schůzky či večeře s vaším milým. 

4. Oko za oko…


Když do svého šatníku pořizuji něco nového, snažím se držet jednoduchého pravidla – jednu věc pořídím, jedné, která už mi nedělá radost, se zbavím. To mi umožňuje vlastnit jen věci, které opravdu s radostí nosím. Mám o svém šatníku přehled a už dávno se mi nestává, že bych našla na dně skříně kousek ze slev ještě s visačkou. Většinu vyřazených věcí nosím do sběrných kontejnerů, ze kterých se pak dostávají k potřebným, rozdávám rodině, kamarádkám, občas je prodám. Oblečení tak má další využití a dělá radost někomu dalšímu. A tady se zase vracíme ke kvalitě. Místo toho, aby párkrát vyprané nekvalitní triko sloužilo jako hadr na úklid, může to kvalitní udělat ještě spoustu radosti a parády svému novému majiteli. Rovnice je jednoduchá – méně produkce nekvalitního oblečení = čistější planeta. 

5. Pečujte o své oblečení


Dražší oblečení obecně vybízí k tomu, aby se s ním během praní lépe zacházelo. Pokud se ale budete starat o každý svůj kousek správně (i ten levnější), výrazně tím prodloužíte jeho životnost. Perte své oblečení na co nejméně stupňů v kvalitním prášku, džíny před praním obraťte naruby (a perte je co nejméně…), kašmír a vlnu perte v ruce, kabáty po každé sezóně odneste do čistírny a sušičku používejte jen na ručníky a ložní prádlo (vím, o čem mluvím…:D). Možná to zabere víc času a budete muset vynaložit větší úsilí než dřív, ale tuhle lásku vám vaše oblečení vrátí.

6. Upravte způsob, jakým utrácíte peníze


Šetříte si na ty sandálky na vysokém podpatku, které si vezmete 2x do roka nebo na vysněné svatební šaty? Zkuste se na tyhle “investice” podívat trochu jinak a uložte své peníze tak, aby se vám co nejvíc vrátily. Pořiďte si místo těch úžasných sandálků designérskou praktickou kabelku, kterou budete nosit každý den. Když si totiž spočítáte “cost per wear”, tedy podělíte cenu počtem použití, zjistíte, že taková kabelka vás ve finále bude stát 20 Kč na den. A s tím už se “žije” o něco lépe, ne? Místo tří svetrů z polyesteru si kupte jeden kašmírový, místo několika kabátů, ve kterých přes zimu mrznete, si pořiďte jeden ze 100% vlny. Po několika sezónách budete mít vysoce kvalitní a udržitelný šatník, na který budete hrdé. 

7. Zahoďte předsudky


Nemyslím si, že když se řekne Eko, musíme si pod tím okamžitě představit batikované oblečení vyrobené z ovesných vloček, které má daleko do toho, co chceme my holky, které móda baví, nosit. Stejně tak není pravda, že v každém second handu to musí zákonitě smrdět. V poslední době nacházím tolik krásných značek, které jsou totálně “bio-eko-sustainable” (obzvlášť po mé návštěvě Dánska)! Zrovna nedávno jsem narazila na dánskou značku Organic Basics, která dělá dokonalé basicové trika a spodní prádlo z organické bavlny, která se vyrábí v etických pracovních podmínkách. Zrovna jejich rolák nosím snad dva měsíce v kuse, pod sako, ale i jako podvlíkací triko pod svetr, neustále ho peru a je pořád jako nový (byla jsem šikovná a vyjednala jsem vám tam 10 % slevu s kódem MISSAOBC – platí 2 měsíce). Skvělé zkušenosti mám i s českými second handy, v jednom (Slow bazar) jsem dokonce objevila svou vysněnou Celine Phantom, kterou už sice přede mnou někdo nosil, ale s velkou láskou, takže je jako nová a za téměř polovinu ceny. Stačí se jen víc zajímat, aktivně hledat a zahodit všechny předsudky. I já je totiž měla! 

Nechci po vás, abyste si odteď nekoupily žádný trendy kousek a fast fashion řetězec by se stal sprostým slovem. Byla bych ale ráda, kdybychom všechny začaly o něco víc přemýšlet nad celým módním průmyslem. Bezhlavě nenásledovaly trendy, ale upravily si je tak, aby sedly k našemu stylu a pár let nám radost z nich vydržela, abychom si místo pěti triček z bavlny s nízkou gramáží vyrobených za žalostných podmínek raději pořídily triko z organické bavlny od značky, která se zajímá o původ surovin a pracovní podmínky zaměstnanců továren. Abychom dávaly svými nákupy z kvalitnějších kolekcí řetězcům najevo, že nás zajímá kvalita a ne kvantita. Protože i v některých řetězcích najdete například kabáty, které jsou vyrobeny z italské vlny a vydrží vám několik sezón a zároveň jsou v aktuálních střizích a barvách a vy je budete milovat (jako můj kabát z H&M, který nosím denně a neustále na něj dostávám dotazy). Abychom si vytřídily skříně od všech kousků, které nemilujeme a vytvořily si kvalitní a udržitelné šatníky.

Tak za lepší šatníky (a planetu)!

Follow:
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?