ACH TY VLASY… ANEB JAK JSEM SE VYPOŘÁDALA S PADÁNÍM

Krásný den vám přeji! Kéž bych vám článek o mých strastech s vlasy psala ve chvíli, kdy nás nic jiného netrápilo. Situace je sice víc než nepříjemná, to ale neznamená, že neřešíme i jiné, v současném měřítku možná malicherné, problémy. I tak to mohou být ale věci, které nás trápí a s naší psychikou dokáží pořádně zamávat. Problémy s vlasy, obzvlášť jejich padání, je rozhodně jednou z nich. Sama jsem padání dost intenzivně řešila loni začátkem podzimu. Při každém mytí jsem měla pocit, že mi na hlavě snad už nic nezůstane. Čím víc mě to trápilo, tím víc jsem měla pocit, že mi vlasy padají. Do toho mě začala příšerně svědět pokožka hlavy a já propadala zoufalství. Asi každá z nás, která si tím prošla, moc dobře ví, o čem mluvím. A jak jsem se s tím vypořádala? Co jsem změnila a jaké produkty mi pomohly padání zastavit?

V prvé řadě je důležité říct, že nejsem odborník! Padání vlasů může mít milion důvodů, kromě takových těch běžných jako je stres, špatná životospráva a hormonální změny, může padání vlasů značit i něco mnohem vážnějšího, proto rozhodně není dobré nad tím jen kývnout ruku a čekat na zázrak. Zároveň není dobré ani moc panikařit (sama o tom něco vím), protože čím víc jste ve stresu z toho, že vlasy padají, tím víc padat budou. Padání vlasů je z mé zkušenosti dobré řešit, ale nenechat se tím pohltit. Začněte se svým kadeřím a tělu víc věnovat, buďte trpělivé a když ani to nepomůže, obraťte se na odborníka. Já jsem takhle několik let zpátky vyhledala trichologa, který mě ujistil, že je se mnou s největší pravděpodobností vše v pořádku, jen mám tak suchou pokožku hlavy, že se na ní vlasy takřka neudrží. V tu chvíli se mi neskutečně ulevilo, začala jsem víc pít, změnila produkty a hlavně se uklidnila, takže do měsíce padání přestalo a začaly růst nové vlasy. 

Když mi vlasy začaly padat loni (padání je normální, ale když vám zůstanou chomáče vlasů v ruce pokaždé, když si prohrábnete vlasy, tak už tolik ne) v prvé řadě jsem úplně změnila péči o ně. Dříve jsem používala hodně produkty Oribe, Maria Nila, začala jsem i s Balmain – toto jsou všechno úžasné značky a i teď se k nim ráda vracím. Tušila jsem ale, že mé vlasy v té době potřebovaly něco jiného, šetrného, co možná nejvíc přírodního. Hlavně jsem chtěla péči a styling maximálně zjednodušit, to aby si vlasy odpočinuly od všech těch  let, kdy jsem jim dávala pořádně zabrat. Už dlouho jsem měla v hledáčku značku Zenz Organic (přesně od chvíle, kdy jsem ji v Kodani viděla snad v každém salonu), takže když mi v Salonu Pro poradili, že by na mé problémy tyto produkty mohly pomoct, nebylo o čem přemýšlet. Sklidila jsem všechnu aktuálně používanou vlasovou kosmetiku a snad poprvé v životě používala poctivě produkty jen jedné značky.

PÉČE


Asi se budete divit, ale samotné mytí vlasů je jedním z nejdůležitějších kroků v péči o ně. Ovlivňuje nejen to, jestli jsou vlasy po umytí čisté a lesklé, ale také pokožku hlavy. A když není zdravá pokožka, ze které vlasy rostou, nemohu být ani vlasy. Takže ať už máte jakýkoliv šampon, pamatujte, že stačí nanést malé množství šamponu ke kořínkům, dodat pokožce pořádnou masáž a pak pěnu stáhnout do délek. Důkladně vlasy opláchnout vodou a celé ještě jednou zopakovat. 

Já už půl roku používám šampon Deep Wood 07, který je vhodný právě při problémech s padáním v důsledku stresu (což si myslím, že byl můj hlavní problém), navíc je vhodný i pro citlivou pokožku, kterou trápí mimo jiné i svědění. Stimuluje vlasové folikuly, posiluje růst vlasů a velmi šetrně čistí pokožku hlavy. Navíc nádherně voní po santalovém a cedrovém dřev, papuli a myrze – pro milovníky dřevitých tónů dokonalé spojení. Po umytí vlasů šamponem je nesmírně důležité ošetřit je ještě kondicionérem – ten vlas uzavře a vytvoří kolem něj neviditelný ochranný film. Vím, o čem mluvím, dlouho jsem kondicionér nepoužívala a kvalita vlasů se díky němu opravdu výrazně zlepšila. Kondicionér používám ze stejné řady Deep Wood, jen má označení 08. Jednou týdně svým kadeřím dopřávám místo kondicionéru masku Treatment Pure No. 03, která posiluje vlasy a pokožku hlavy. Zároveň neobsahuje syntetické ani esenciální parfémy, takže je vhodný i pro děti, těhotné ženy a všechny, kteří jsou citlivější na vůně. Já nechávám na umytých vlasech působit cca 10 minut a pak smyju, můžete ale v případě velmi poškozených vlasů nechat působit i 30 minut a neoplachovat. Často mívám u intenzivních kúr a masek pocit, že mé jemné vlasy zatěžují, u této péče ale zůstávají lehké a nadýchané. Změnu jsem při používání všech tří kroků viděla ihned. Už po prvním použití mě úplně přestala svědět pokožka hlavy, neskutečně se jí ulevilo a mě ostatně taky. Suchá místa a malé šupinky byly pryč a vlasy se tak mohly začít dávat dohromady.

Po každém mytí si do celých délek vtírám multifunkční olej Deep Wood No.99, který je, stejně jako celá řada, vhodný pro citlivou pokožku a při vypadávání vlasů. Já miluji především jeho vůni, při každém ošetření mám pocit, že jsem právě navštívila spa, cítím se odpočatá a hlavně neskutečně opečovávaná. Olej není určen jen na vlasy, já ho po používám po koupeli i na celé tělo a obličej jako takový můj nedělní rituál. Obsahuje bio avokádový a meruňkový olej, které zklidňují a jsou velmi bohaté na vitamíny a minerály, navíc jsou všechny jeho složky 100%. Velmi podobné je to i u ostatních produktů, podíl přírodních složek je ve většině případů přes 90%! 

Čas od času si dopřávám i hloubkovou péči Hair Rinse Fresh Herbs No. 87, která obnovuje přirozenou rovnováhu pokožku hlavy a navíc dodává vlasům neskutečný lesk. Obsahuje výtažky z jablka, aloe vera, heřmánek pro zklidnění a spoustu dalších výživných ingrediencí. Použití je trochu složitější, možná proto ho nepoužívám tak často, jak bych chtěla (často na něj bohužel zapomínám). Musí se smíchat ve sklenici vody, nanést na umyté vlasy, nechat 2-3 minuty působit, opláchnout a pak pokračovat kondicionérem. Pokud vás pokožka hlavy trápí opravdu hodně, rozhodně doporučuji zařadit do pravidelné rutiny a používat jednou týdně. 

STYLING


Ten jsem omezila na nutné minimum. Začala jsem tím, že jsem je přestala úplně žehlit a natáčet, jen je po umytí vyfoukala. Když jsem totiž tenkrát byla u trichologa, poradil mi vlasy fénovat a nenechat je volně schnout. Čím dél totiž zůstane vlas mokrý, tím víc “praská”, což vede k trvalému poškození vlasu. Vlasy tedy vždy po umytí vysouším, snažím se ale používat co nejnižší teplotu a raději si dávám na čas. 

Vzhledem k tomu, že jsem vlasům chtěla dát co největší klid, omezila jsem všechny stylingové produkty na minimum a ze začátku používala jen objemovou pěnu s tepelnou ochranou Orange No. 91. Alespoň jeden produkt na objem jsem si musela nechat! A fungouje skvěle – vlasy nejsou slepené jako u většiny pěn, nevysušují se, jsou nadýchané a mají strukturu. 

Později, když jsem se čas od času vrátila k jemným vlnám, jsem vlasy zafixovala pomocí spreje Pure No. 88. Je poměrně silný, takže ho stačí opravdu jen malinko. Poslední týden testuju ještě pudr pro objem (víte, že objemové pudry naprosto miluju!!!) a zatím se s ním sžívám. Zatímco u jiných pudrů (Oribe, Maria Nila i Balmain) můžu použít větší množství a s vlasy se dá pořád jednoduše pracovat, tady si musím dávat pozor. Objem vytvoří skvělý, jen jsou vlasy při větším množství pudru nepříjemné na dotek. Ale věřím tomu, že se s ním naučím pracovat. Ta péče, kterou tahle značka dává životnímu prostředí za to rozhodně stojí.

Pokud trpíte na zvýšené padání vlasů, rozhodně zapomeňte na pevné a utažené účesy! Je mi jasné, že nosit neustále rozpuštěné vlasy je téměř nemožné, proto si pořiďte gumičky, které je nebudou lámat a tahat. Já nedám dopustit na ty od Invisibobble. Ať už máte husté a pevné vlasy, nebo jich máte pár, vždycky si u téhle značky vyberete. Já jsem si moc oblíbila i skřipky do vlasů. Naposledy jsem je nosila na základce, teď jsou zase velkým trendem a mě moc baví! Nelámou vlasy a jsou skvělým doplňkem. 

VITAMINY A ŽIVOTOSPRÁVA


Produkty jsou určitě skvělým parťákem proti padání vlasů, rozhodně ale tento problém nedokáží vyřešit samy. Pokud tělu nedáváme ze stravy to, co potřebuje, na něčem (pro tělo, pro nás samozřejmě ne) tak nedůležitém, jako jsou vlasy, bude šetřit, co to jen jde. Já sama jsem dlouhou dobu vyvážené stravě moc nedávala, takže jsem začala doplňovat vitaminy alespoň formou pilulek. Pro zdravý růst vlasů jsou důležité především vitaminy ze skupiny B – vitamin B2, B6 a B5. Všechny samozřejmě najdete i v potravinách, určitě ale nebude na škodu, když je ze začátku zařadíte ještě touto formou. Nezapomínejte ani na vitamin C, při jeho nedostatku jsou náchylné k poškozování a následnému vypadávání, navíc naší imunitě jedině prospějí. Důležitý je i zinek, který je při vypadávání velkým pomocníkem, ale také železo, díky kterému vám nové vlasy zase porostou. Možností je samozřejmě mnoho, tohle jen jen takový základ, po kterém by se mělo při těchto potížích sáhnout. A jedna velmi dobrá zpráva? Jezte oříšky, spoustu oříšků a semínek! Vaše vlasy vás za to budou milovat!

Důležitým (ne-li jedním z nejdůležitějších) faktorem je omezení stresu. Já vím, velmi snadno se to píše, mnohem hůř pak praktikuje. Na podzim jsem ho měla požehnaně a dost se to na mě a mých vlasech projevilo. Pokouším se nebrat vše tak vážně a nehroutit se z každého nezdaru, je to ale rozhodně běh na dlouhou trať. Snažím se dostatečně spát, poslouchat své tělo, odpočívat a dávat si vše do souvislostí. Vlasy mi totiž rozhodně nezačaly padat jen proto, že jsem nepoužívala ty správné produkty. 

Dejte tomu čas. Dopřejte vašim kadeřím tu nejlepší možnou péči a zkuste změnit pohled na váš životní styl. Možná to jsou z počátku “jen vlasy” a naprosto povrchní problém… Možná je to ale první varování k tomu změnit přístup k životu. Mě samotné díky tomu došlo spoustu věcí, které se teď snažím napravit a svému tělu to všechno vynahradit. Navíc jsem díky tomu našla úžasnou organickou značku, která je nejen neskutečně šetrná k mým vlasům, ale také k naší planetě. Takže celý tenhle strastiplný příběh má vlastně pozitivní konec!

Tak na ty dobré konce!:*

Follow:
Share:

3 Comments

 1. Eva
  6.4.2020 / 20:52

  V prvni rade dekuji za pekny a uzitecny clanek. Chtela bych se ale i zeptat, aplikujes masku ci kondicioner i ke korinkum vlasu nebo jen do delek?

  • Tale of Miss A
   Author
   7.4.2020 / 9:35

   Evi, dřív jsem jiné kondicionéry používala jen do délek, ale tenhle mi dělá moc dobře právě i na pokožku hlavy. Stejně jako maska, takže já aplikuju i ke kořínkům.:)

 2. 6.5.2020 / 18:06

  Skvělý článek, značku neznám, ale zní velmi lákavě. Suchá a citlivá pokožka hlavy je u mě celoživotní problém, ale snažím se bojovat 🙂 a padání vlasů mám po dvou porodech úspěšně za sebou 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?