NOVÝ POHLED NA SVĚT

Krásný večer přeji! Doufám, že se všichni máte, i přes všechny ty strasti dnešní doby, hezky a užíváte si nádherného podzimu. Asi mi dáte za pravdu, že pro mnohé z nás je letošní rok plný změn, minimálně pro mě rozhodně. Zatímco na některé věci si zvykám jen velmi těžko (jak mě chybí možnost vycestovat na pár dní do nějakého evropského města…), některé životní změny jsem přijala s otevřenou náručí. O té jedné, pro mne zcela zásadní, bude dnešní článek. Pokud mě sledujete na Instagramu, asi vám neuniklo, že jsem v srpnu podstoupila laserovou operaci očí. Celý proces a mé zkušenosti vám v následujících řádcích popíšu. 

Brýle jsem začala nosit asi ve 13 letech, odkládala jsem to do chvíle, než jsem na chodbě ve škole nepoznávala na pár metrů své spolužáky. Záhy na to jsem je vyměnila za kontaktní čočky a ty “nesundala” do svých 30 let. S čočkami jsem naštěstí nikdy neměla žádný problém, přesto to bylo něco, co mi život rozhodně neusnadňovalo. S brýlemi jsme se naopak nikdy neskamarádily a jakákoli pauza v nošení čoček pro mě byla vyloženě za trest. S mou krátkozrakostí jsem to dotáhla na téměř 7 dioptrií na každém oku, což znamená, že prostě vidíte svět hodně rozmazaně. Představa, že bych měla někam dojít bez brýlí, či čoček, byla absolutně nereálná a tak jsem letos na jaře poprvé začala koketovat s myšlenkou odstranění dioptrií. Pro radu si zašla na Instagram a přišla mi od vás neskutečná smršť pozitivních zpráv, které mě okamžitě přesvědčily o tom, že není na co čekat. Zároveň mě oslovili i z kliniky Gemini, zda spojíme síly a provedeme vás celým procesem a já už se dál nerozmýšlela. Klinika Gemini, která letos oslavila 17 let, je největší síť očních klinik u nás, ročně provede 30 000 zákroků, používají nejmodernější lasery, ale především jste mi ji doporučovali nejvíce, takže jsem pro ni byla rozhodnutá od samého počátku. Za tři týdny mě čekalo vstupní vyšetření a měsíc na to samotná operace. 

VSTUPNÍ VYŠETŘENÍ

Před vstupním vyšetřením je nutné minimálně pět dní předem sundat čočky a nosit jen brýle, aby byly výsledky měření co nejpřesnější. To bylo pro mě vlastně v celém procesu nejvíc nepříjemné. Brýle jsem vždy nosívala jen večer při přechodu z koupelny do ložnice, takže zapojit je do běžného dne byl velký nezvyk, obzvlášť chůze do schodů mi dělala velké problémy. V brýlích s vysokou korekcí je totiž ta perspektiva prostě nějaká jiná, takže pár komických situací, kdy jsem kupříkladu “vypadla” z tramvaje, jsem si užila. Navíc, když máte tolik dioptrií, i superztenčené skla z vás udělají “krtka”, máte pocit,  že oči jsou asi 15x menší a bez make-upu téměř neviditelné. Pokud mi nevěříte, jen se přesvědčte ve videu, které jsme pro vás před operací natočili. Samotné vyšetření proběhlo bez problémů – chodila jsem z jednoho přístroje na další a sestřičky s panem doktorem měřili všechny možné hodnoty, které byly ke zjištění, zda jsem vhodný kandidát na operaci, potřeba. Nic nepříjemného to určitě nebylo, jen vám doporučuji zajistit si zpátky odvoz. Ve většině případů je nutné oči “rozkapat” speciálními kapkami, po kterých se vám zvětší zorničky a pár hodin vidíte rozmazaně. Já jsem byla po rozkapání především hodně citlivá na světlo, takže sluneční brýle s sebou, i když je pod mrakem. Pan doktor mi na základě všech výsledků sdělil radostnou zprávu, že splňuji všechny požadavky, vybral mi vhodnou metodu a vymysleli jsme termín. Ten si dobře promyslete, ne, že byste museli být po operaci nějakou dobu doma, ale měsíc musíte vynechat plavání, saunu, nesmíte se líčit… Takže před svatbou či dovolenou úplně nedoporučuji. V každý jiný termín ale 100% ano!

METODA ReLEx Smile

Metod, kterými vám lékaři mohou upravit zrak, je několik, pro mě doktor zvolil variantu ReLEx Smile, což je dnes nejšetrnější metoda pro korekci krátkozrakosti i dalekozrakosti. Na rozdíl od ostatních metod (které jsou ale zase vhodné pro jiné pacienty) se vrchní část rohovky neodklopí, ale chirurg vyjme laserem oddělenou tkáň miniaturním řezem. Tato metoda umožňuje odstranit i vyšší dioptrické vady, ale má řadu dalších výhod jako minimální mechanické narušení rohovky a snížení rizika syndromu suchého oka. Velmi nízké je také riziko infekce. Zároveň mi ještě bylo doporučeno vytvrzení rohovky pro stabilizaci výsledku laserové operace. To se provádí hned po samotném laserovém zákroku. Každá metoda má svá pro i proti, rozdíl je i v ceně zákroků, je ale na lékařích, aby vám konkrétní metodu vybrali, případně vám řekli vaše možnosti. 

OPERAČNÍ DEN

Stejně jako před vstupním vyšetřením je nutné i před operací minimálně pět dní nosit pouze brýle. Tentokrát už jsem to s vidinou ostrého zraku snášela o poznání lépe. Nebudu vám lhát, byla jsem trochu nervózní a domluvila se s tátou, že mi přijede na pár dní vypomoct, když bude přítel v práci a já sama doma. Obavy to byly zcela zbytečné, ale všechno popořadě.

V den zákroku mě čekalo ještě kontrolní vyšetření, zda se od poslední návštěvy nic nezměnilo a šlo se na to. Před operací mě sestřičky oblékly do pláště, nasadily čepici, několikrát mi rozkapaly oči pro znecitlivění a pak už si mě do parády vzal pan primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.. Nejdříve mi vysvětlil, jak bude operace probíhat, co se bude dít, vysvětlil mi, jak se po zákroku chovat, dal mi do ruky velkou plyšovou brokolici na uklidnění a šli jsme na zákrok. Samotná operace trvá pár minut, není to nic příjemného, už jsem si užila hezčí chvíle, ale rozhodně se nemusíte obávat žádné bolesti. Nejméně příjemná část jsou svorky, kterými si pan doktor rozevře oko. Pak už přijde na řadu laser, který udělá miniaturní řez. Pořád platí, že mě nic nebolelo, občas jsem ucítila tlak, ale bolest žádná. Během chvilky pak pan doktor vyjmul oddělenou tkáň, to samé opakoval i na druhém oku a bylo hotov. Celou dobu se mnou mluvil, kromě toho, že popisoval, co právě dělá, jsme si povídali o našem rodném Havířově, kdyby se u toho neoperovalo, řekla bych, že to bylo velmi příjemně strávené odpoledne.:) Po operaci mě ještě čekalo vytvrzení rohovky, to už je “za odměnu”, jen jsem ležela a svítilo mi do očí světlo. Pak mi paní doktorka ještě nasadila kontaktní čočky pro ochranu rohovku na první dva dny, dostala jsem zvlhčující kapky, antibiotika, léky pro případnou bolest hlavy (to se může po operaci stát, u mě nic takového nebylo), sluneční brýle, domluvila si termín kontroly do dvou dní od operace a mohla jsem jít domů.

REKONVALESCENCE

Hned po operaci je vidění ještě rozmazané, obzvlášť u tak velké vady, jakou jsem měla já, přesto jsem i tak viděla o poznání lépe než před ní. Doma jsem si dala za odměnu pizzu a šla si lehnout. Dostatek spánku je totiž v prvních dnech po operaci velmi důležitý pro správnou regeneraci. No a pak už to šlo rychle, hodinu od hodiny jsem opravdu viděla líp a líp. První kontrola a sundání čoček proběhly v pořádku a cca týden po operaci už jsem viděla lépe než s původními čočkami nebo brýlemi. Důležité je pravidelně kapat antibiotika (cca 2 týdny po operaci) a zvlhčující kapičky, ty se musí kapat zhruba půl roku, čím víc, tím lépe. Zabraňují syndromu suchého oka, který se u někoho po operaci může objevit a hlavně urychlují hojení. Na měsíc jsem taky odložila líčení a tak si zvykla, že vlastně teď nenalíčená chodím docela ráda, tedy další bonus této operace.:)

Na konci října mě čeká další kontrola, ale věřím, že bude vše v pořádku. Žádné komplikace u mě nenastaly, na suché oči netrpím vůbec, jen se pořád ještě neumím odnaučit hledat po ránu brýle na nočním stolku…:) Změna je to neskutečná a nebudu přehánět, když napíšu, že se mi totálně změnil a hlavně zjednodušil život. Jediné, čeho vlastně lituju je, že jsem na operaci nešla dříve. To víte, že existují rizika, pořád je to operace, ale dnes je technika na tak vysoké úrovni, že jsou opravdu minimální, navíc podstoupíte tolik vyšetření, že pokud pro vás operace není jen z minimálního důvodu vhodná, lékař vám ji nedoporučí. 

Ještě jednou bych tímto článkem chtěla poděkovat úžasnému přístupu pana primáře Stodůlky a ostatním doktorům a sestřičkám z pražské kliniky Gemini, díky kterým jsem celým procesem prošla nakonec téměř beze stresu a kteří mi především opravdu změnili život! Pokud tedy vadu zraku máte a přemýšlíte, zda do toho jít, doporučuji vám to všemu deseti. Koukat na svět bez brýlí a čoček je totiž báječná věc! 

Budu ráda, když mi napíšete vaše zkušenosti a těm, kteří se na operaci chystají třeba trochu pomůžete v rozhodování. Mějte se krásně, užívejte podzim a já pro vás jdu pomalu chystat podzimní fashion článek. 

P.S. Pokud se chcete podívat, jak operační den probíhal, přidávám odkaz na video, které jsme na klinice natočili. Byla jsem lehce nervózní a po operaci trochu zmatená, tak buďte prosím shovívaví…:D 

*Článek vznikl ve spolupráci s klinikou Gemini

Follow:
Share:

4 Comments

 1. Alena Lipovská
  7.10.2020 / 21:40

  Ahoj, prosím neber to zle🙂, ale tyto spolupráce mě vážně štvou. Ne že bych nepřála něco dobrého ostatnim lidem, ale že ty to máš zadarmo jako influencer(nejsi to jen ty, ale i ostatní) ikdyž bys sis to mohla zaplatit v pohodě sama. A jsou tady lidi kteří na to nemají. Já po operaci toužím už od 17 let a je mi skoro 30let. Tak doufám že někdy jednou na ní půjdu protože brýle nosím už od svých 8 let a kontaktní čočky od 16let. Už mě to otravuje. ☺️ Jen prostě je to hodně drahé.

  • Tale of Miss A
   Author
   7.10.2020 / 22:18

   Ahoj Aleno, vůbec zle to neberu a respektuji tvůj názor. Na druhou stranu svůj blog a sociální sítě si buduji už několik let a ač se to mnohým nemusí zdát, je to spoustu práce, času i vynaložených peněz (od foťáku, domény, rekvizit apod.). Rozhodně si tedy nemyslím, že bych měla něco zadarmo, spolupráce se člověku nehrnou od samého počátku, kdy se rozhodne být influencer, ale většinou až po několika letech, kdy si vše dotuje ze svého. Pro značku je to zase mnohdy nejlevnější způsob, jak se o ní může dozvědět co nejvíce lidí (místo aby si platila inzerci v časopisech, televizi…) Zkus se na to podívat z tohoto pohledu.:) Držím moc palce, ať se ti operace podaří zrealizovat, je to opravdu velká změna, kterou bych přála každému!

 2. ilona solarova
  7.10.2020 / 22:04

  moc se těším že příští rok pujdu také na operaci očí mám silné brýle a díky Vám se již nebojím jste skvělá díky moc

  • Tale of Miss A
   Author
   7.10.2020 / 22:06

   Opravdu se není čeho bát, rozhodně do toho jděte! Držím vám palce!:*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?