JAK SI VYTVOŘIT NAŠE “DOMA”

Krásný začátek roku vám přeji! Doufám, že jste do něj vstoupili tou správnou nohou (mě se to letos nějak nepovedlo, ale budu to zkoušet znovu a znovu, já se jen tak nedám!:)) a máte se přinejmenším hezky. Vzhledem k tomu, že se v posledním roce většina z nás vyskytuje doma víc než obvykle a já jsem kvůli karanténě už dva týdny zavřená mezi “čtyřmi stěnami”, téma článku bylo nasnadě. V aktuální situaci je totiž nesmírně důležité cítit se dobře tam, kde se zrovna nacházíme a ve finále je jedno, jestli je ono místo celé vaše, pronajaté, nebo bydlíte v malém pokoji a máte několik spolubydlících. Dneska vám prozradím mé tipy, díky kterým v tom “našem doma” trávím ráda spoustu času, i když v něm, vzhledem k tomu, že bydlíme v pronájmu, nemůžu dělat velké změny. 

1. VYTVOŘTE SI ZÓNY


Obzvlášť teď, kdy náš domov musí zastávat funkci kanceláře, restaurace, kina, hotelu (takhle bych mohla pokračovat do nekonečna…), je fajn vymezit si v bytě jednotlivé zóny, které budou sloužit k různým účelům. Pokud totiž pracujete přesně z místa, kde i odpočíváte, nemůže to dlouhodobě fungovat. Vím o tom své… My máme jasně danou zónu spací (o té víc v bodě 4), zónu relaxační a tu pracovní. Na naší sedačce se sice báječně sedí i s počítačem, ale mnohem lépe se na ní relaxuje, čtou detektivky, hrají hry a sleduje Netflix. Pracovnu bohužel nemáme, místo na extra stůl taky ne, takže v pracovní dobu nám slouží jídelní stůl alias naše pracovní zóna. Ideální řešení to není, ale jedině tak se dokážeme v případě home office soustředit. A protože já u práce potřebuji inspiraci a zároveň eliminovat rušivé prvky, jsem vždy otočená zády k televizi směrem k našemu koutku s komodou. Pohled na tlumené světlé barvy, vázu s květinou, svíčkou a magazíny, mě uklidňuje a inspiruje zároveň. Odpoledne už se těším, až se zavrtám do sedačky s Miňonkou v nohách, pustím si nějaký tajemný seriál a vypnu. Od té chvíle, co jsme si doma tyto zóny “vymezili”, má náš každodenní život trochu větší řád a snáze se nám na padesáti metrech čtverečních funguje.

Plakát Berlin Arches No2, plakát Abstract Figures No1

2. OBKLOPTE SE PŘEDMĚTY, KTERÉ VAŠEMU OKU “LAHODÍ”


A ty, které nelahodí, schovejte! Jsem minimalista, nemáme doma příliš mnoho věcí, kdybychom se stěhovali, troufám si tvrdit, že jsem za den sbalená, dalo by se říct, že máme ve všem pořádek a systém a byt je zařízen jednoduše. Zároveň se ale potřebuji obklopovat hezkými věcmi! Řešení je jednoduché, téměř vše má u nás své místo, ideálně zavřené v komodě, skříňce, krabici. Pokud je to ale vizuálně hezké, může to být na první pohled viditelné, třeba jako mé oblečení, které mám v ložnici na štendru (nemáme skříně a vzhledem k mému jednoduchému šatníku mi to přišlo i estetické). Různě po bytě máme také mé “dekor koutky”, tedy místa, na kterých mám předměty, které dodávají prostoru jedinečnou atmosféru.

Je jen na vás, jestli se vám bude hezky koukat na kousek ze starožitnictví, nebo vás těší pohled na vaši sbírku parfémů, či si vystačíte s  jedním ikonickým designérským prvkem. Já mám takových míst po bytě hned několik, ať už to je “skrumáž” dekorativních předmětů, kterou by někteří mohli nazvat “lapačem prachu”, nebo mramorový tácek s kosmetickými pomocníky, které denně používám mimo koupelnu. Vždy splňují jednu důležitou věc – musí se mi na ně hezky koukat.

Plakát Nymphes

3. DĚLEJTE ZMĚNY


A teď samozřejmě nemám na mysli změny typu rekonstrukce kuchyně, protože vás ta původní nebaví… Mám na mysli změny menší, které zvládnete během jednoho odpoledne, ale které dokážou zásadně proměnit už okoukaná místa. Přesně od toho tady máme onen dekor! Já velmi ráda čas od času proměním ty své dekor koutky, vyměním vázu, pořídím novou svíčku, povleču polštáře do jinak barevného povlaku, dám do rámů nové plakáty, přesunu nábytek do jiné části pokoje a hraju si. Nemusíte hned pořizovat nové kousky nábytku, stačí udělat malé změny, které promění vzhled místnosti. Fantazii se meze nekladou – miska na ranní ovesnou kaši klidně může posloužit jako místo na šperky, vyhořelá svíčka jako stojan na tužky apod. Skvěle fungují i obrazy – místo prázdné bílé stěny si vytvořte stěnu obrazovou. Všechny naše obrazy jsou ze švédské stránky Desenio*, kde si každý najde to své. V sekci nástěnné galerie si můžete vytvářet své vlastní koláže (doporučuju si na to vyhradit trochu času, protože vás to bude bavit….), nebo si pořídit několik plakátů a různě je kombinovat, postavit na komodu, pověsit na stěnu, nebo klidně jen tak opřít o zem. A když vás omrzí, stačí je jen přesunout jinam. 

Desenio mi pro vás zařídilo slevu 30 % na plakáty (kromě rámů a handpicks/personalizovaných plakátů) s kódem ALEXF. Sleva platí do 24.1., takže pokud si chcete trochu vyšperkovat domov, hurá do toho!

4. MĚJTE SVÉ “DEVICES FREE” MÍSTO


Tedy místo, kde jsou všechna elektronická zařízení zakázána používat. Asi pro takovou oblast nenajdete lepšího místa, než ve vaší ložnici. Díky tomuto zákazu se nám výrazně zlepšila kvalita spánku. A znáte to, od kvalitního spánku už je jen kousek ke kvalitnímu životu. Pokud spíte dobře, možná nebudete mít důvod něco měnit (ale stejně bych to být vámi zkusila), pokud ale nemůžete usnout a ráno vás neprobudí ani houkání parní lokomotivy, doporučuji si takovou “devices free” zónu udělat. Já mám sice telefon na nočním stolku kvůli budíku a pro případ, že by se někdo z mých blízkých potřeboval v noci dovolat, ale v nočním režimu a navíc ve stojanu, ze kterého jde těžce vytáhnout (Ježíšek byl letos nejen stylový, ale i protřelý)… Místo původního scrollování Instagramem, si teď před spaním čtu a usínání i vstávání je o poznání jednodušší. Navíc od doby, co nemáme oba telefon v ruce, si před spaním mnohem víc povídáme a není nic hezčího, než usínat při naslouchání nejmilejší osoby. 

5. I DOMOV BY MĚL MÍT VŮNI


Každý máme svou typickou vůni, parfém, díky kterému nás ostatní poznávají, stejně by to mělo být i s domovem. Každý domov by měl vonět trochu jinak. U nás po ránu voňavou kávou a rozpečeným chlebem, navečer oblíbenou svíčkou, po úklidu Palo Santem. Poslední zmíněné tady v poslední době doutná velmi často. Má blahodárné účinky, dokáže vyčistit prostor od negativní energie, posiluje imunitu, zlepšuje spánek, čistí vzduch… A hlavně překrásně voní! Velmi ráda používám i aroma difuzér, do kterého nakapu pár kapek esenciálního oleje podle nálady a potřeb. Při práci mám nejraději geranium, které uvolňuje nervové napětí a povzbuzuje, k večerními relaxu pak bergamot, který harmonizuje. Díky vůním je pobyt doma zase o kousek hezčí, stejně se ale těším, až se po delší době vrátím z dovolené a ta “naše” typická vůně mě trkne do nosu.

Trávíte rádi čas doma? Máte nějaké tipy, díky kterým je neustálý pobyt doma snažší? 

Mějte se krásně a dávejte na sebe pozor,

*článek vznikl ve spolupráci s Desenio, kterému děkuji za podporuji!

Follow:
Share:

3 Comments

 1. Veronika
  20.1.2021 / 18:44

  Krásné, přesně styl, který vyhledávám. Jsme po rekonstrukci, tak už ladím dekorace. Plakáty na Deseniu jsou boží. Chtěla jsem se zeptat, odkud je prosím ta krásná béžová kruhová váza? Děkuji 🙂

  • Tale of Miss A
   Author
   20.1.2021 / 18:46

   Jéé, jak já bych hned rekonstruovala, kdyby bylo co!:D Váza je z H&M home, kupovala jsem ji loni, ale možná ještě ulovíte.:)

   • Veronika
    21.1.2021 / 11:28

    Děkuji 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?